Pravda o hubnutí: On-line dotazník odhalil, proč je dnes tak těžké shazovat kila

Stále se snažíte zhubnout, ale nedaří se? Rozhodně nejste sami, s těmito problémy se vinou sedavého způsobu života potýká stále větší množství lidí.
Do hubnutí čím dál tím výrazněji zasahují technologie.
Do hubnutí čím dál tím výrazněji zasahují technologie.
istockphoto.com

reklama

Koncem roku 2017 se podařilo nasbírat data o tisícovce dospělých Američanů a vyjádření bezmála stejného množství lékařů a farmaceutů. On-line dotazník se ambiciózně jmenoval „Pravda o hubnutí“ a jeho hlavním zjištěním bylo, že je v dnešní době skutečně těžší hubnout nežli dřív. Proměny životního stylu shledává za rozhodující faktor překážející v hubnutí 80 % odborníků a 62 % zpovídaných respondentů. Většina z nich je dokonce toho názoru, že ještě před dekádou bylo hubnutí skutečně snazší.

Pohyb a strava – vážně je to jednoduché?

Právě se změnami společnosti se lidé těžko sžívají a spoustě z nich se nedaří upravit svůj přístup k péči o tělo na základě proměn životního stylu. To zahrnuje větší dostupnost jídla, jenže především v podobě fast-foodů, tedy průmyslově zpracovaných pokrmů, které rozhodně nejsou zdravé ani přívětivé k naší figuře. Zároveň výrazně narostlo množství času, které trávíme před obrazovkami a displeji – ať už se jedná o televizi, počítač, či smartphone.

Zajímavě působí i výsledky, podle nichž si nadpoloviční většina dotazovaných Američanů myslí, že má dostatek pohybové aktivity k udržení dobrého zdravotního stavu; tato jistota je navíc mnohem typičtější pro muže než ženy. S tím však odborníci nesouhlasí, jelikož si pouze desetina z nich myslí, že se lidé hýbají dostatečně.

Strasti hubnutí

Zhruba polovina lidí doplnila, že se v nedávné minulosti pokoušela zhubnout – a většina z nich opakovaně selhala. Nejčastěji to lidé vzdají už v prvním měsíci a podle odborníků se pouze osmině lidí podaří skutečně zhubnout a vysněnou váhu si dlouhodobě udržet. To opravdu nejsou optimistická čísla. Co tedy profesionálové radí? Především doporučují vytvoření plánu, který bude udržitelný a bezpečný. To znamená neuchylovat se k žádným extrémům, jelikož výrazné snížení přijatých kalorií není pro naše tělo zdravé – a po úvodním úbytku váhy obvykle nastane relaps. Pomoci může i návštěva odborníka, k čemuž se většina lidí také neodhodlá.

Německá studie z minulého roku se snažila zmapovat efektivitu různých mobilních aplikací pro hubnutí. Autoři však narazili na pochybná východiska spousty z nich stejně jako relativní novost těchto způsobů snížení váhy. Přestože tedy aplikace představují riziko i možnou pomoc zároveň, stále se jedná o příliš nové a neprozkoumané výdobytky na to, abychom si o nich mohli udělat jasnou představu. Což přesně koresponduje se závěry výše uvedeného průzkumu – orientace ve společenských a technologických novinkách je pro většinu z nás náročná a matoucí. Jenže nikdo to za nás neudělá, takže se musíme spolehnout na zdravý rozum a ideálně s pomocí odborníků (kteří tápou přece jen o trochu méně než my ostatní) se pokusit proklestit nepřehlednou hubnoucí džunglí.

reklama

reklama