10. září 2019 06:00

Pramuži měli na šourku ostruhu k odstraňování spermatu svých předchůdců

Tuhle nechutnost jste o lidských předcích nevěděli.

Máme to po opicích

Dnes už jen zatvrzelí kreacionisté popírají úlohu evoluce ve vzniku života a vývoji nových druhů. Společný předek mezi člověkem a opicemi, respektive lidoopy, není literární nadsázkou či sci-fi konstruktem, ale mnohokrát prokázaným faktem. Proto by nemělo být překvapením, že mnohé prvky a tělesné detaily máme společné. Bonobové a šimpanzi učenliví mají na straně šourku malý výrůstek, jakousi ostruhu, která slouží k odstraňování spermatu samců, kteří se samicí souložili předtím. Zejména u bonobů to má svůj význam, neboť tento druh proslul jako skutečně „láskychtivý“. To, že ostruhu mají oba druhy lidoopů, jež se od sebe oddělily asi před 1,3 miliony let, ale lidští samci nikoliv, napovídá, že jsme ho (my muži) během evoluce ztratili. Důvod je zřejmý – nepotřebovali jsme ho. Evoluce se zbavuje „přebytečných“ orgánů nebo svou funkci neplnících orgánů a přeměnuje je na něco, co je danému druhu více ku prospěchu. Tak předkové kytovců přišli o nohy a zároveň získali ploutve. To, že jde původně o orgány suchozemských čtvernožců ostatně dokládá postavení jednotlivých kostí.

Pramuž a jeho šourek

Historie lidského rodu je přes stovky tisíc jednotlivých archeologických nálezů stále v některých svých detailech zahalena tajemstvím. Na jednu stranu se archeologové neustále snaží zpřesnit dataci jednotlivých členů rodiny Homo (např. Homo ergaster, Homo habilis...) a na druhou se díky odpovědím vynořují i nové otázky. Jednou z anatomických zvláštností, které moderní člověk na rozdíl od „pralidí“ nemá, je speciální útvar na penisu. Anatomické uzpůsobení intimních partií úzce souviselo se změnou sexuálního boje o samice. Zatímco opice, zejména alfasamci, musí „obsloužit“ značné množství samic, čemuž odpovídají i velká varlata (gonády), lidské párové soužití už takovouto evolučně sexuální zbraň nepotřebuje. Proto máme varlata o váze zhruba 45 gramů.

Leč vraťme se ke speciálnímu orgánu. Ian Morris v knize K čemu je dobrá válka uvádí následující fakta: „Kromě ohromného šourku pramuži také ztratili poněkud nechutný prvek typický pro penisy bonobů a šimpanzů: malou ostruhu na straně penisu, která odstraní staré zásoby spermatu z vagíny partnerky předtím, než tam vstříkne sperma nové.“ Podle Morrise moderní člověk tuto „pomůcku“ ztratil, ale nahradil ji velkým pyjem, neboť v porovnání s lidoopy je máme vskutku olbřímí. Zatímco průměrný ztopořený pyj muže má kolem 15 cm, u šimpanzů je to polovina a u goril vynikajících svou silou a mohutnou tělesnou konstitucí, jde o pouhopouhé tři centimetry. Proslulý primatolog a autor Nahé opice na adresu člověka tvrdí, že jde o „nejsexuálnějšího ze současných lidoopů“.

Lidská anatomie jak hominidních předků, tak našich současníků, v sobě skrývá desítky zajímavých souvislostí a překvapení. Například statistická měření dokázala, že v rámci Evropy mají nejdelší penisy Maďaři. Ale to už je úplně jiný příběh.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom