6. května 2017 06:00

Prales Zika: Nejnebezpečnější místo na Zemi je líheň nových virů

O viru zika asi už slyšel úplně každý. Ale podle čeho se vlastně jmenuje a kde nejvíc bují?

Prales Zika je obrovská plocha vysokých lesů – při pohledu z letadla působí jako zelený nekonečný oceán. Jen výjimečně se z korun stromů vynoří ocelová věž…

Ve skutečnosti zase tak obrovský prales Zika není – má jen 25 hektarů, ale o to je důležitější. Právě zde, v Ugandě, nedaleko města Entebe, byl poprvé pozorován virus zika – a nejen on. Dusivé horko, bahnitá půda, rovníkové klima a extrémně dynamický ekosystém (a zřejmě i řada dalších doposud neznámých faktorů) způsobily, že právě zde vznikají viry, které nahánějí strach celému světu.

Právě proto se stal prales majetkem Ugandského institutu pro výzkum virů – tato oblast funguje jako obří, zcela přírodní a přirozená laboratoř, z níž bohužel občas nějaký ten virus unikne; jako například nyní zika.

Šéf entomologického ústavu tohoto institutu Louis Mukwaya pro britský Guardian popsal, že les funguje jako jakési globální epicentrum patogenů a virů. Na relativně malém území žijí levharti, krokodýli, hadi i opice – ale především tu je asi 70 druhů komárů. Tak silná koncentrace druhů na jednom místě je velmi výjimečná, pro vědce dokonce ideální.

Líheň virů

Jedním z virů, které zde zřejmě vznikly, je zika, poprvé zde pozorovaný roku 1947 skotským virologem Alexanderem Haddowem. Vědci ho pokládali za kuriozitu, o to více všechny zaskočila jeho loňská expanze do Ameriky… Zatímco v Brazílii způsobuje virus obrovské problémy a je spojován s deformací hlav u novorozenců, v Ugandě se nic takového neděje: zika působí lidem jen drobné potíže podobné lehčí chřipce, které vydrží sotva pár dní.

Podle Mukwayi pozorovací věže v pralese za posledních 50 let našly na moskytech mnohem horší viry: žlutou horečku, horečku dengue, západonilskou horečku, horečku údolí Rift, ale také v Evropě prakticky neznámé choroby jako o’nyong-nyong, Bwamba, spondwei, btaya, chikungunya a Kasokero. Každý rok se v pralese Zika najde nějaký další virus – proti většině neexistují (zatím) žádné protilátky…

Komáři v Ugandě ale zabíjejí – především přenosem malárie, na kterou zde ročně umírá přes 100 000 osob. Uganda je nakažlivými nemocemi zcela promořená: asi 1,5 milionů obyvatel má virus HIV, tisíce trpí žloutenkou typu B, objevují se zde lokální epidemie eboly a horečky způsobené virem marburg. Pokud zika způsobuje nějaké problémy, proti těm velkým virovým průšvihům jsou nicotné.

Pro Mukwayu bylo proto velkým překvapením, když se dozvěděl, jaké důsledky má virus zika v Brazílii. „Nikdy by nás nenapadlo, že by se právě on mohl stát tak nebezpečným. Zatímco v Brazílii přenáší ziku komár Aedes aegypti formosus, v Ugandě je to Aedes africanus. Oba jsou schopní přenášet i další nebezpečné viry, například dengue, žlutou horečku nebo alphavirus způsobující horečku chikungunya.“

Uganda nezaznamenala ani jediný případ, kdy by zika způsobila nějaké defekty u plodů. Čím to? „Komáry Aedes aegypti sice u nás v Ugandě máme, ale, většinou nesají krev lidem – raději se živí z malých savců, koček a psů. Myslím, že jsme tady v bezpečí, tento komár u nás lidi opravdu nevyhledává,“ vysvětluje Mukwaya.

Těžký život v džungli

Do pralesu Zika přes všechna tato rizika i nadále jezdí turisté: podíval se sem například i americký prezident Jimmy Carter, když zde pozoroval ptáky. Že je tu reálné riziko vážných zdravotních problémů, je zřejmě neděsí.

Vědci zde za 65 let, co se srdce pralesa stalo předmětem zájmu vědců, objevili několik stovek arbovirů – tedy virů, které přenášejí členovci (nejčastěji komáři a klíšťata). A většina těchto virů je pro člověka smrtelných… Jsou jimi ohrožení především vědci, jichž v pralese Zika žije víc než domorodých obyvatel. Ale právě oni by se také mohli stát přesně tou zbraní, kterou proti viru zika nakonec použijeme. Žijí zde tak dlouho, že je pravděpodobné, že s ním již přišli do kontaktu – a někteří z nich tedy proti němu mohli i získat imunitu…

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom