Pracující matky vychovají úspěšné lidi, tvrdí studie

Pracovala vaše matka? Gratulujeme, nejspíše jste díky tomuto rozhodnutí úspěšnější či spokojenější v domácnosti. Jak je to možné? Přejímání rodinných rolí prostě funguje.
Pracující matky nejsou takový problém, jak by se mohlo zdát.
Pracující matky nejsou takový problém, jak by se mohlo zdát.
istockphoto.com

reklama

Slýcháme to neustále. Matky, které mají kariérní ambice, neustále čelí tlaku, že zanedbávají své děti. Pokud jim totiž nevěnují stoprocentní pozornost (a čas), tak co z nich jen může vyrůst, že? Jenže realita takhle jednoduchá opravdu není a teď se dokonce ukázalo, že pokud matky skutečně pracují, jejich ratolesti to nejen nijak negativně nepoznamená, ale dokonce se pak nejspíše budou mít i lépe! Jak je to možné?

Matky a úspěšnost dětí

Trojice vědkyň ze tří různých univerzit ve Spojených státech a Velké Británii, Kathleen L McGinn, Mayra Ruiz Castro a Elizabeth Long Lingo, statisticky zpracovala velmi rozsáhlý vzorek, zahrnující více než sto tisíc respondentů (mužů i žen) napříč téměř třemi desítkami zemí. Data spočívala ve zjišťování, nakolik se matky věnují mimo rodinu i práci a následnému sledování kariérních a životních cest jejich dětí.

Největší rozdíly se objevily v případě dcer. Ty totiž (aspoň podle těchto dat) často opakují rozhodnutí svých matek, a tak se jim v dospělém věku podařilo dosáhnout výrazně lepších kariérních výsledků nežli dcerám matek, jež zůstaly s dětmi doma. Přesněji řečeno, takové ženy vykazovaly zhruba o pětinu vyšší plat. I synové si ale od pracujících matek něco odnesli – pokud jejich partnerka totiž sama budovala kariéru, výrazně častěji a ochotněji pomáhali s úklidem a vedením domácnosti. Je tedy patrné, že vzorce chování pracovitých lidí byly úspěšně přeneseny i dál.

Práce spokojenosti nevadí

Jenže, řeknete si, práce není všechno, vždyť hlavní je spokojenost! Ale ani v tomto případě nedošlo k žádným problémům. Spokojenost dcer pracujících matek nebyla vyšší nežli těch nepracujících, byla však zhruba stejná; konzervativní odpůrci ženské emancipace a zapojení křehčího pohlaví do pracovního i rodinného fungování zároveň tak ztratili jeden zásadní argument. Minimálně podle této studie tak pracující matky nijak nepoškozují vývoj svých dětí, naopak jim taková rodinná konstelace pomáhá ve větší flexibilitě v dalším životě.

Jak nám ukazuje například seriál Tátové na tahu, i otcové se dokážou postarat o děti – a zcela stejnou logikou zvládnou rovněž ženy péči o svou kariéru a určitou nezávislost. To jsou opravdu příjemná zjištění!

Text: MS

reklama

reklama