Povolte marihuanu pro mladé, vyzývá prestižní vědecká instituce!

Zakázat, nebo povolit? Američtí odborníci mají jasno...
Konopí: léčivé a přesto zakazované
Konopí: léčivé a přesto zakazované
http://pixabay.com/

reklama

Tento týden zveřejnila Americká pediatrická akademie zprávu o užívání marihuany mezi dětmi ve věku pod 18 let. V závěru experti doporučují, jak změnit současnou situaci. Shodují se, že marihuana by se měla mladistvým povolit!

Studie tvrdí, že zákony by se měly změnit tak, aby mladí lidé nebyli za rekreační užívání marihuany trestáni. Tato zpráva vychází pravidelně co 10 let, od jejího posledního vydání roku 2004 se ale mnohé změnilo, především naše informace o marihuaně a jejích účincích na mozky mladých lidí. Navíc některé americké státy (např. Washington a Colorado) už marihuanu legalizovaly, takže se konečně ví, co tato změna udělá se společností.

Zpráva o stavu marihuany

Tak si to vezměme pěkně popořádku. Vědci zjistili, že marihuanu kouří 6 procent osmáků a 21 procent studentů posledního ročníku středních škol. Toto procento mladých konzumovalo marihuanu alespoň jednou za poslední měsíc... Zajímavé na tom je, že počet uživatelé marihuany pomalu klesá už roku 1990, kdy poptávka po této droze vrcholila.

Co na to mozek?

Toto je nejdůležitější otázka vůbec – může občasné nebo pravidelné užívání marihuany poškodit rozvíjející se mozek? Případně může mu uškodit víc než mozku dospělému? Odpověď není úplně jednoduchá. Citujme raději přímo zprávu: „Studie dokazují, že adolescenti, kteří pravidelně užívají marihuanu, mají horší výsledky v testech paměti, vizuální představivosti a obecně v učení.

Ideální stav je podle vědců takový, kdy se dospívající budou marihuaně vyhýbat, slovy zprávy: „Existují jasné důkazy ukazující negativní vliv marihuany na mladistvé.“ Akademie rozhodně nedoporučuje adolescentům ani pubescentům, aby marihuanu užívali – tedy s výjimkou případů, kdy ji mladí lidé potřebují kvůli léčení.

A přesto se stejná Akademie staví pozitivně k legalizaci? Ano a dává to smysl… Ukazuje se totiž, že legalizace opravdu funguje a přináší společnosti zřejmě více výhod než komplikací. Zpráva zkoumala například vliv legalizace marihuany pro lékařské účely. Mnoho odpůrců této drogy namítá, že i toto uvolnění stačí k tomu, aby marihuana zaplavila trh a lavinovitě se rozšířila mezi mladé. Už 14 amerických států to vyzkoušelo – a ukázalo se, že pouze v jediném z nich (Delaware) se potom lehce zvýšil počet uživatelů na středních školách.

Vědci upozorňují především na následky, které má zákaz marihuany na mladé. Tím, že ji zkouší kouřit, se dostávají do kontaktu s kriminálním prostředím – a v případě zadržení s drogou u sebe se dostanou rovnou i do vazby. Důsledky jsou pro mladé podle expertů horší, než když občas marihuanu konzumují…

Ani ve státech, kde byla marihuana legalizována úplně, nezaznamenali vědci žádnou marihuanovou záplavu. Nestoupl počet mladistvých konzumentů, ani počet trestných činů způsobených pod vlivem marihuany. Zpráva konstatuje, že kriminalizace a trest na mladé prostě nefunfuje – jako výrazně účinnější se ukazuje prevence a vzdělávání.

Celá studie je ZDE

Text: RD

Konopí - rostlina s hodně dlouhou "kultovní" historií

Muž pohřbený před 2500 lety byl zasypán konopím. Líbil by se vám takový hrob?

Marihuana je droga, která se získává usušením květenství samičích rostlin konopí.

Alkohol, konopí a řízení – jak to je?

reklama

reklama