Potřebujeme keře! Zn. nutně

Městské životní prostředí člověku nesvědčí. Nutné zlo se dá ale přece jen trochu zmírnit - třeba výsadbou keřů. Chcete vědět víc?
Bez černý (Smabucus nigra) - plody
Bez černý (Smabucus nigra) - plody
Topi Pigula

reklama

Keře jsou mnohdy efektivnější než stromy v pohlcování znečišťujících látek v ovzduší ve velkých městech, jelikož se k nim emise dostanou dříve. S odkazem na studii publikovanou ve vědeckém časopisu Atmospheric Environment o tom informoval zpravodajský web BBC.

Stromy lépe pohlcují znečišťující látky na otevřených prostranstvích, ale keře umí podle vědců lépe pohltit emise z výfuků aut. Vědci netvrdí, že sázení stromů ve městech nemá své opodstatnění, naopak. Nicméně věří, že funkce keřů bývá často podceňována.

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Autor: Topi Pigula Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)

"Důležitá vlastnost keřů je, že se nacházejí ve výšce výfuků... Emise z aut velmi rychle pronikají do okolí a jejich koncentrace tak rychle klesá. Keře mohou proudy vzduchu zpomalit, jelikož tvoří i fyzickou bariéru, a mohou tak dříve zachytit znečišťující látky," řekl jeden z hlavních autorů studie Prashant Kumar z univerzity v Surrey.

Evropští a američtí vědci, kteří se na studii podíleli, se nyní snaží přijít na to, jaká výška keře je pro boj se znečištěním optimální a které rostliny jsou k tomu nejvhodnější.

ČTK

větrné elektrárny přinášejí nečekané trable

Větrné elektrárny mají brutální dopad na životní prostředí, prokázaly satelitní fotografie

reklama

reklama