Potřebujeme keře! Zn. nutně

Městské životní prostředí člověku nesvědčí. Nutné zlo se dá ale přece jen trochu zmírnit - třeba výsadbou keřů. Chcete vědět víc?
Bez černý (Smabucus nigra) - plody
Bez černý (Smabucus nigra) - plody
Topi Pigula

Keře jsou mnohdy efektivnější než stromy v pohlcování znečišťujících látek v ovzduší ve velkých městech, jelikož se k nim emise dostanou dříve. S odkazem na studii publikovanou ve vědeckém časopisu Atmospheric Environment o tom informoval zpravodajský web BBC.

Stromy lépe pohlcují znečišťující látky na otevřených prostranstvích, ale keře umí podle vědců lépe pohltit emise z výfuků aut. Vědci netvrdí, že sázení stromů ve městech nemá své opodstatnění, naopak. Nicméně věří, že funkce keřů bývá často podceňována.

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Topi Pigula

"Důležitá vlastnost keřů je, že se nacházejí ve výšce výfuků... Emise z aut velmi rychle pronikají do okolí a jejich koncentrace tak rychle klesá. Keře mohou proudy vzduchu zpomalit, jelikož tvoří i fyzickou bariéru, a mohou tak dříve zachytit znečišťující látky," řekl jeden z hlavních autorů studie Prashant Kumar z univerzity v Surrey.

Evropští a američtí vědci, kteří se na studii podíleli, se nyní snaží přijít na to, jaká výška keře je pro boj se znečištěním optimální a které rostliny jsou k tomu nejvhodnější.

ČTK

větrné elektrárny přinášejí nečekané trable

Větrné elektrárny mají brutální dopad na životní prostředí, prokázaly satelitní fotografie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama