Postřílet únosce? V Nigérii unesli vědecký tým hledající ropu

Západ Slunce za "kozlíkem" těžícím ropu
Západ Slunce za "kozlíkem" těžícím ropu
http://pixabay.com

Před časem jsme psali o zvýšené aktivitě pirátů v Adenském zálivu. Být vědcem v nestabilních částech světa je stále riziková záležitost. Nedávno si to na vlastní kůži vyzkoušeli geologové v Nigérii.

Nigerijští vojáci osvobodili všech deset členů geologického výzkumného týmu uneseného dnes na severovýchodě země. Během záchranné operace byla nalezena těla devíti vojáků a jednoho civilisty, uvedla armáda v prohlášení. Za únosem podle agentury Reuters patrně stojí islamistická teroristická skupina Boko Haram.

Skupina byla unesena z vesnice Jibi. Jejími členy byli profesoři, řidiči a další zaměstnanci univerzity v Maiduguri. Geologové pracovali pro státní ropnou společnost NNPC.

NNPC oblast již více než rok zkoumá s cílem objevit ropu. V regionu ale už osm let působí skupina Boko Haram, která terorizuje severovýchod Nigérie a příhraniční oblasti okolních států. Skupina, jejímž cílem je vytvořit v regionu stát s přísnými islámskými pravidly, má na svědomí přes 20 000 lidských životů a přinutila už více než dva miliony lidí opustit své domovy.

Vládní příjmy Nigérie, která je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a největší ekonomikou v Africe, ze dvou třetin závisejí na ropě. V důsledku útoků ozbrojenců na ropné rafinerie v deltě řeky Niger loni produkce klesla asi o třetinu. To prohloubilo hospodářskou krizi.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama