Poslední duel: Krvák o krutých středověkých soubojích od režiséra Gladiátora má první trailer

Slavný režisér Ridley Scott připravuje návrat do pozdního středověku, kdy rytířské hodnoty začaly pomalu vymírat.
Matt Damon v hlavní roli filmu The Last Duel
Matt Damon v hlavní roli filmu The Last Duel
20th Century Studios

reklama

Ve sféře historických dramat letos moc očekávanějších kusů nenajdete. Nestárnoucí Ridley Scott (Gladiátor) má aktuálně rozpracovaných hned několik snímků, z nichž The Last Duel (Poslední souboj či Poslední duel) se měl původně objevit v kinech už koncem roku 2020. Jarní natáčení však přerušila pandemie, a tak poslední klapka padla až loni v říjnu. Letos na podzim bychom se konečně měli dočkat výsledku, který stojí za pozornost nejen díky slavnému jménu třiaosmdesátiletého režiséra. První trailer nám přináší pohled na středověkou epiku, která každého fandu středověku musí potěšit.

Příběh nás přenese do středověké Francie 14. století, kde se proti sobě postaví rytíř Jean de Carrouges (Matt Damon) a mladý zeman Jacques Le Gris (Adam Driver). Jablkem sváru je pochopitelně ženská čest, konkrétně jde o obvinění, že Le Gris znásilnil Carrougesovu manželku Marguerite (Jodie Comer). Spor mezi dvěma muži rozhodne soud, jemuž předsedá hrabě Pierre d'Alençon (Ben Affleck). To vše na motivy stejnojmenné knihy Erica Jagera, která připomíná zajímavou historickou událost: O pravdě měl rozhodnout duel, a ten z mužů, který jej přežije, tak potvrdí Boží vůli. Jednoduchá pravidla, obtížnější realizace – pokud totiž Carrouges prohraje, jeho manželka se dopustila lži, a bude upálena. V tomhle souboji jde tedy opravdu o hodně...

Příběh o znesvářených šlechticích je ve Francii dodnes významnou legendou. Sami jsme zvědaví, jak se Scottovi a jeho hvězdnému hereckému obsazení podaří těmto nárokům dostát. Zkušenosti každopádně má – vždyť jeho celovečerní debut Soupeři z roku 1977 se sice odehrával na začátku 19. století, tedy ve značně odlišné době, ale pojednával právě o dlouhotrvajícím konfliktu dvou mužů, který si i po letech udržel napětí i dynamiku. To je pro očekávanou filmovou novinku rozhodně příjemná výchozí pozice.

reklama

reklama