Popelku Šafránkovou milují i Norové. Proč se rozhodli přetočit českou klasiku?

Pohádka Tři oříšky pro Popelku v hlavní roli s Libuší Šafránkovou není populární jen v Česku. Norové ji milují natolik, že chystají i vlastní verzi, na kterou si od českých tvůrců koupili práva.
Česká pohádková klasika Tři oříšky pro Popelku se těší nebývalé oblibě až v Norsku
Česká pohádková klasika Tři oříšky pro Popelku se těší nebývalé oblibě až v Norsku
NFA

reklama

Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka jsou pro Nory naprosto neoddiskutovatelnou součástí Vánoc už od tamní premiéry v roce 1975. Každý Štědrý den ji místní veřejnoprávní televize NRK vysílá přesně v jedenáct dopoledne a bývá nejsledovanějším filmem. Když se v NRK v roce 1993 rozhodli program změnit, málem jim shořely telefony, jak naštvaní fanoušci žhavili linky, aby programovým tvůrcům vynadali. Podobný scénář se opakoval v roce 2020, když jeden z místních satirických webů vydal článek, který tvrdil, že NRK Popelku zruší, protože je příběh necitlivý k lidem s alergií na ořechy. Těch, kdo zprávu vzali vážně, bylo překvapivě mnoho.

Bude risk také zisk?

Rozhodnutí vytvořit norský remake milované klasiky je proto pěkně odvážný a v případě neúspěchu až sebevražedný krok. Producenti se proto rozhodli nalákat hlavně mladé lidi, kteří původní klasiku vnímají trochu jinak, než jejich rodiče, a do hlavní role obsadili mladou zpěvačku Astrid Smeplassovou, která vystupuje pod uměleckým jménem Astrid S.

Norští tvůrci v čele s režisérkou Cecilií A. Mosliovou chtějí v ději hlavně akcentovat to, proč si tamní diváci tolik oblíbili film původní, a to je postava Popelky. Libuše Šafránková není zkrátka klasickou dámou v nesnázích, což pohádkové princezny často bývají. Je aktivní, nezávislá, odvážná a pro ženy velmi inspirativní. Navíc dá princovi cennou a i v dnešní době velmi potřebnou lekci, že pokud od ženy něco chce, musí se jí nejdřív zeptat.

Představitelka hlavní role se musela hodně učit

I nová Norská Popelka má být moderní až postfeministická. „Sledujete její cestu od chvil, kdy se nechá utlačovat svou nevlastní matkou, až do okamžiku, ve kterém se sama za sebe postaví a začne si věřit,“ vyjmenovala Astrid S pro NRK své důvody, proč má postavu Popelky tak ráda. „Má krásný vztah se zvířaty a vyznává správné hodnoty, jezdí na koni jako drak a skvěle střílí, přestože je holka. Je prostě dobrá!“  

Cválat na koni a střílet z kuše se musela kvůli roli naučit i mladá zpěvačka a zmínila, že se ve filmu objeví také pár kaskadérských kousků. Pohádka se natáčí v notoricky známém skanzenu Maihaugen v norském Lillehammeru. Stejně jako ta původní se bude odehrávat na sněhu. Premiéra je naplánovaná na listopad 2021.

reklama

reklama