Pomůže vám k hubnutím polykání střevních bakterií hubených lidí? Vědci udělali zajímavý pokus...

Epidemie otylosti vede k hledání zajímavých cest k hubnutí. Včetně polykání střevních bakterií cizích lidí.
Tajemství střevní mikroflory
Tajemství střevní mikroflory
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Střevních bakterií je v těle víc, než buněk lidského těla

V lidských střevech je přibližně 1013–1014 bakterií, přičemž buněk lidského těla je asi 1013. Jinými slovy, bakterií v lidském těle je stejně či až desetkrát více než lidských buněk samotných. Celkem ve střevě žije asi 500 druhů mikroorganismů. Nosíme si je ve svých střevech a mimo jiné i díky nim účinně trávíme potravu. A občas prdíme.

Pojídání střevních bakterií vypadá dokonale „eklhaft“, tedy odporně, jenže při současné epidemii otylosti se hledají nejrůznější způsoby, jak se jí bránit. Základní myšlenkou, která stála za studií na relativně malém vzorku osob, byla následující úvaha. Hubeným lidem střevní mikroflóra a mikrofauna posílá signály do mozku, jimiž informuje, že už má dost a další přísun potravy není potřeba. Obézní lidé jsou naopak „nenasytové“, kteří dostávají obdobné signály zřejmě později, proto toho snědí víc. Následky jsou všem jasné – například nutnost oblečení XXL a větší..

Střevní bakterie Escherichia coli
Autor: Rocky Mountain Laboratories Střevní bakterie Escherichia coli

Předchozí studie s laboratorními zvířaty a neoficiální důkazy od lidí naznačují, že přenosy střevních bakterií a jiných mikroorganismů, souhrnně označovaných jako střevní mikroflóra, od dárce k příjemci mohou vést ke ztrátě nebo zisku hmotnosti v závislosti na tom, zda byl dárce hubený nebo obézní. Vědci proto uvedli, že dávat obézním lidem střevní mikroby, známé jako fekální nebo střevní mikrobiomy, ze štíhlé osoby by jim mohlo pomoci kontrolovat chuť k jídlu a zbavit se váhy,“ uvádí redaktorka Tina Hesman Saey, která se v odborném serveru Science News zabývá otázkami molekulární biologie.

Jaký byl výsledek?

Pomůže to? „Ve studii šlo o vzorek pouhých jedenácti obézních lidí, kteří spolkli 30 tobolek obsahujících střevní mikroby z hubeného dárce. Dalších 11 obézních lidí mělo identicky vypadající kapsle, které neobsahovaly žádné střevní bakterie. Po čtyřech týdnech a opět po osmi týdnech po počáteční dávce dobrovolníci požili dalších 12 kapslí. Dvanáct týdnů po zahájení experimentu vědci změřili změny ve střevním mikrobiomu lidí, jejich hmotnost, hladiny proteinu nazývaného GLP-1 a produkci žlučových kyselin,“ píše web ScienceNews. 

Na jednoduchou otázku je ve vědě málokdy jednoduchá odpověď, nicméně tady se dá říct, že v tomto případě se na vzorku lidských dobrovolníků ukázalo, že to nejspíše nepomůže. Ovšem  vzhledem k malému vzorku to tvrdí vědci spíše opatrně a čeká se na další potvrzení pokusu. Pohledem laika to však vypadá podobně nechutně jako transplantování stolice. Jenže to je zcela jiný příběh. Sice taky medicínský, ale směřovaný k léčbě střevních chorob.

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama