Pomůže obřízka řešit otázku AIDS?

Obřízka nebo prezervativ? Opravdu může obřízka zabránit HIV?
AIDS - bude mu konečně odzvoněno?
AIDS - bude mu konečně odzvoněno?
http://pixabay.com

reklama

Duchovní mohou zásadně ovlivnit rozhodování Tanzanců, zda podstoupit obřízku a přispět tak ke zpomalení šíření viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Informoval o tom zpravodajský web BBC s odvoláním na experiment, jehož výsledky zveřejnil britský vědecký časopis The Lancet.

Virus HIV napadá buňky
Virus HIV napadá buňky

Experiment potvrdil, že muži v 16 tanzanských vesnicích se spíš rozhodli pro obřízku, pokud je o zákroku informovali místní duchovní. Vzhledem k tomu, že až 90 procent Tanzanců je věřících, s pomocí duchovních by podle vědců bylo možné uchránit až 200.000 mužů před nákazou virem HIV.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že obřízka u heterosexuálních mužů podle některých experimentů snižuje riziko nákazy virem HIV až o 60 procent. Zákrok tak podle WHO může v oblastech, kde je nákaza hodně rozšířená, doplňovat jiné formy prevence.

V roce 2015 bylo podle Programu OSN pro boj proti HIV/AIDS (UNAIDS) v Tanzanii asi 1,4 milionu lidí nakažených virem HIV, nemoc AIDS si pak vyžádala životy přibližně 36.000 osob. Země má přes 50 milionů obyvatel.

 ČTK

krevní řečiště

AIDS bude detekovat čip s "úesbéčkem". Stačí mu kapka krve

reklama

reklama