Polovině zaměstnání hrozí zánik. Jak je na tom to vaše?

Na ráně jsou učitelé i sekretářky, bují naopak pracovníci informatiky.
Fronta nezaměstnaných
Fronta nezaměstnaných

Stojíme na prahu nové průmyslové revoluce – jak však bující robotika ovlivní naše povolání? Máme se bát, že nás nahradí automaty? Tématem se zabývala studie Oxford Martin School, která dospěla k tomu, že během dvaceti let na trhu USA zanikne až 45 % současných povolání. Otázkou zůstává, jak se s tím lidstvo popere.

 

Ohrožení jsou taxikáři i učitelé

První na ráně jsou pracovníci z dopravy a logistiky – automatizované automobily jsou ostatně už nyní blízko široké realizaci a je jen otázkou času, než si jich všimne dopravní lobby a spočítá si, že je vyjdou levněji než řidiči a jejich operátoři. Vedle nich se do Červené knihy ohrožených profesí zapíší i manuální pracovníci z výroby a stavební dělníci – i zde si můžeme pomoct posledními pokroky v robotice, například chodícím robotem Petman, automatizovanými přepravníky z amerických farem nebo robota Centaur agentury NASA, který by mohl přijít s efektivní robotickou paží a modulární stavbou. V první fázi pracovní revoluce jsou pak dle Oxfordu ohroženi i prodavači – také zde existují příklady prvních asistentů, například holografická slečna zařizující informovanost pasažérů.

Syrové maso

Budoucnost podle Billa Gatese: všichni budete jíst umělé maso!

Dle autorů studie vše závisí na pokroku v umělé inteligenci, jedním dechem se však chce i dodat, že svou roli bude hrát i cena robotů – zde přispěchává na pomoc technologie 3D tisknutí. Ta aktuálně vyplodila raketový motor i funkční robotickou protézu, rozhodně se tedy nemusíme obávat, že by i v této oblasti pokrok usnul. Dle značného rozvoje v umělé inteligenci by však další na řadě mohli být i učitelé či tlumočníci.

Debata na toto téma není nikterak nová, podobně už loni mluvil i futurolog Thomas Frey, na konferenci TEDx. Podle toho budou ohroženy až dvě miliardy lidí – Frey navíc mluvil o celém světě, nikoliv pouze USA. V jeho vizi bude svět mnohem regionálněji postavený, s malými elektrárnami i spolusdílením automatizovaných aut, svět však bude ještě více propojen informačními technologiemi – například školstvím distribuovaným přes tablety přímo k dětem domů. Zaniknout tak například místa ve velkých elektrárnách, školách či taxislužbách, zato však vzniknou místa v regionální energetice, při designu a produkci nových typů vozů i u odborníků, kteří vytvoří nové typy výuky.

 

Špatná zpráva, dobrá zpráva

Oxfordská studie předpokládá, že budoucí pracovníci tak budou muset stále výrazněji spoléhat na své vzdělání a ruku v ruce s tím i na kreativní a sociální schopnosti. Ne každý to vnímá tak pozitivně – profesor MIT Erik Brynjolfsson například tvrdí, že pokrok v technologii je výrazně pozadu za růstem pracovních míst, což dle něj svědčí o rychlejším trendu rušených povolání než vzniku nových (komplexní text na ekonomické možnosti najdete zde). Dobrou zprávou však je, že něco podobného lidstvo už zažilo a v konečném důsledku z toho nevyšlo příliš špatně. Mluvíme samozřejmě o průmyslové revoluci 19. a 20. století, která světu odepřela potěšení z takových oborů, jako je textilní řemeslo. Textiláci v 19. století v rámci luddistického hnutí bojovali proti tkalcovským stavům a mnohdy je i ničili. Luddismus se později rozšířil jako obecný název lidí, kteří svou práci vnímají jako ohroženou novými technologiemi.

Sexy robot

Roboti jako chůvy a ošetřovatelé. Těšíte se na takovou budoucnost?

Jak však tehdy došlo na změnu? Průmyslové revoluci vděčíme nejen za automatizaci výroby, ale například i za vznik mediálního odvětví – to dává populaci zábavné či naučné filmy, knihy, weby nebo hry, a v druhém plánu dává práci i nemalému počtu autorů, marketérů, prodavačů a nakonec i autorovi tohoto textu. Média v druhém plánu podpořila konzumní způsob života a dále tak propagovala produkty, jejichž výroba opět dala práci další množině zaměstnanců. Například v roce 1900 pracovala skoro polovina Američanů v zemědělské výrobě. O století později však farmáři obsáhli pouze 2 % pracovníků – přesto nedošlo na drastický úbytek zaměstnanosti ani potravin.

Přerod ekonomiky a společnosti se však během průmyslové revoluce rozhodně neobešel bez řady potíží. Průmyslová revoluce sice nakonec byla spíše ku prospěchu celkové kvality života i výše příjmů, zásadně s ní však souviselo i období krize s nepříjemnými vedlejšími vlivy – špatně placenými pracemi v šíleně udržovaných továrnách, masovými protesty, sociálním napětím ve společnosti ("kapitalismus 19. století"). V důsledku jí vděčíme i bojům za sociální práva nebo průmyslové produkci zbraní, jejichž vedlejším produktem byla i ideologie komunismu a nacismu nebo totální války 20. století. Doufejme proto, že v budoucím překlenovací období se lidstvo z chyb minulosti poučí.

 

Nejrychleji rostoucí povolání

 •  Programátoři
 •  Technická podpora počítačů
 •  Síťoví administrátoři
 •  Síťoví analytici
 •  Lékařští asistenti
 •  Home care pracovníci
 •  DTP pracovníci

 

Nejvíce ohrožená povolání

 • Řezníci
 • Sekretářky, stenografky
 • Prodavači
 • Bankovní úředníci
 • Lékárníci
 • Prodavači knih
 • Poštovní úředníci
 • Taxikáři
 • Tlumočníci a překladatelé

Ladislav Loukota

Dětský chrup předtím, než vypadnou mléčné zuby

Člověk budoucnosti nebude mít zuby, ale zobák

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama