Polovina nezadaných lidí nemá podle nového průzkumu zájem o vztah, a dokonce ani o randění

Data napříč dekádami hovoří o rostoucí neochotě lidí vstupovat do manželství a dlouhodobých partnerských svazků. Tento trend přitom pravděpodobně ještě poroste.
Mnoho svobodných nemá zájem ani o randění, natož vztahy.
Mnoho svobodných nemá zájem ani o randění, natož vztahy.
istockphoto.com

reklama

O co se každý svobodný člověk bez vztahu pokouší? Přece najít si drahou polovičku, s níž bude sdílet své životní radosti i strasti! Anebo je to jinak? Zažitý mýtus o tom, že je cílem snažení každého z nás romantický vztah, se v posledních letech rozpadá. Alternativní vztahové formáty jako například mingles, kdy lidé v páru žijí v oddělených domácnostech, nabraly v poslední dekádě na popularitě. A tvrdé rány schytává tradiční pohled na vztahy i v nedávném průzkumu.

Alternativa bez vztahu

Nyní se objevil průzkum zahrnující početný vzorek 5 000 dospělých Američanů. Jeho nejvýraznějším závěrem je, že zhruba polovina nezadaných nejeví zájem o romantický vztah, a dokonce nechce ani chodit na rande. Dalších deset procent nehledá nic závaznějšího než pouze právě občasné rande. A pouhých 14 procent se svěřilo, že skutečně hledá závazný partnerský vztah.

Ačkoli se tedy jedná o zdánlivě aktuální trend, sociální psycholožka Bella DePaulo zdůrazňuje, že už průzkum z roku 2005 dospěl k překvapivě podobným výsledkům: Tehdy o vážný vztah nejevilo zájem dokonce 55 procent Američanů, naopak 16 procent (tedy podobně jako výše zmíněných 14) ano. Přestože se metodologie obou průzkumů lišila, k pochopení (ne)proměnlivosti situace postačují.

V souladu s těmito výsledky je fakt, že rok od roku počet nezadaných lidí roste. To se netýká pouze Spojených států či západní společnosti, jedná se o celosvětový fenomén (samozřejmě v souladu s možnostmi globálního srovnávání). Několik let stará predikce ukázala, že kolem roku 2030 může být čtvrtina čtyřicátníků a padesátníků bez manželství či dlouhodobého vztahu. Což podporuje dlouhodobé statistiky, které už od 60. let minulého století evidují kontinuálně narůstající počet dobrovolně nezadaných lidí.

Není single jako single

Z momentálně single lidí vykazovali nejmenší ochotu jít do dlouhodobého svazku nepřekvapivě ti, kteří už měli jeden neúspěšný pokus za sebou – tedy rozvedení. Ještě častěji odmítali manželství ovdovělí; v tomto pochopitelném případě se jednalo o závratných 74 procent a opět se tak potvrdilo, že smrt partnera patří mezi zdaleka nejvíce stresující události v životě – není divu, že se leckomu nechce toto riziko podstupovat podruhé. Navíc většina lidí ovdověla ve vyšším věku, kdy jsou možnosti i ochota k hledání nového partnera už značně limitované. Data navíc ukazují, že odmítání vztahů je doménou především žen – po 40. roce věku až 7 z 10 nezadaných žen nechce o závazném vztahu ani slyšet, zatímco muži takto striktní nejsou.

A jaké jsou vlastně důvody k tomu, že tolik lidí nemá o vztahy zájem? Mezi mladými převažuje jednoduše zájem o jiné činnosti, zatímco postupem času si lidé na single způsob života spíše zvyknou a dokážou ocenit jeho výhody. Podle výsledků však také většina lidí čelí kvůli svému stavu stále menšímu tlaku ze strany společnosti, přátel či rodiny – a to je rozhodně dobře. Bude zajímavé sledovat, jak se tyto celospolečenské (ba dokonce celosvětové) trendy nadále vyvinou a nakolik ovlivní zažitý pohled na vztahy.

reklama

reklama