Pokud nás kontaktují mimozemšťané, nastane chaos. Proč, vysvětluje šéf SETI

První kontakt s mimozemskou civilizací bude znamenat nepředstavitelný zmatek. Je to nutné a nedá se tomu zabránit – říká organizace, která by měla mít tzv. první kontakt na starost.
jsme ve vesmíru sami?
jsme ve vesmíru sami?
http://pixabay.com

reklama

Pro první kontakt sice existují velmi přesné a dopodrobna vypracované protokoly, v našem reálném světě by ovšem neměly šanci uspět, popisuje SETI, organizace zaměřená na hledání a případnou komunikaci s mimozemským životem.

Důkazem inteligence mimozemských bytostí je fakt, že se nás nepokoušejí kontaktovat 

Nedokážeme už dnes lidem zabránit, aby se pokusili komunikovat s mimozemšťany sami,“ popsal pro britský deník The Guardian šéf anglické pobočky SETI dr. John Elliot. Proč je to tak důležité? Je prakticky jisté, že jestliže by došlo k pokusu o první kontakt s mimozemskou civilizací, učinila by ho druhá strana. Lidstvo na to není dostatečně technologicky ani vědecky daleko...

Pravidla určí E.T.

Pokd by tedy ona „druhá strana“ podnikla pokus o první kontakt, bylo by logické, že by se hrálo podle jejích pravidel a protokolů připravených pro tuto příležitost. Lidstvo by jen reagovalo – a naše pravidla a připravené postupy by byly s velkou pravděpodobností s těmi jejich zcela nekompatibilní. Zdaleka největší problém by ovšem spočíval v reakci jiných stran na Zemi.

První kontakt by s největší pravděpodobností neproběhl rovnou fyzicky, tedy přímým přistáním cizinců na Zemi, ale jen pomocí nějaké formy signálu. Ten by určitě šel na Zemi nejprve do SETI, ale jakmile by se informace o něm dostala ana veřejnost, nikdo by nemohl lidem, vládám nebo soukromým organizacím zabránit, aby se nepokusili s cizinci vyjednávat sami. A asi si dokážete docela dobře představit, jaké druhy signálů by jim posílal třeba takový Islámský stát, šílení diktátoři afrických státečků anebo vůdcové různých západních náboženských sekt nebo extravagantní američtí miliardáři. Pokud by cizinci nezvolili nějakou extrémně specializovanou formu komunikace, asi by se na tento komunikační kanál dokázalo napojit více lidí, než by bylo vhodné.

Dr. Elliot v rozhovoru řekl, že oficiální politika SETI říká, že všechny informace o kontaktu s mimozemšťany by měla dostat co nejdříve veřeJnost. Nepřímo však naznačil, že by zřejmě bylo lepší, aby informace o prvním kontaktu byla dlouho neveřejnou. Důvodem utajení je právě obava z přílišného chaosu.

Roztomilý mimozemšťan předává štafetu

VIDEO: Další E.T. - Mimozemšťan? Podívejte se na první trailer nové pohádky od Spielberga!

Současně popsal, jak rozpolcená je vědecká komunita ve vztahu k prvnímu kontaktu. Vědci, kteří pro projekt SETI pracují, si nejsou ani jistí, jestli by bylo vůbec vhodné na mimozemské pozvání ke konverzaci reagovat.

Chce to rychlejší "telefon"

Podle všeho by takový první kontakt probíhal mnohem nudněji, než si představují jakékoliv filmy, které se tomuto tématu věnují. Pokud by nedokázali naši mimozemští diskuzní partneři komunikovat rychleji, než je rychlost světla, trvalo by zprávám desítky let, aby překonaly prázdnotu, která nás dělí on nejbližších hvězd. Jen výměna úvodních zdvořilostí by tedy mohla trvat třeba 50–100 let, a to i v případě, že by se mimozemská civilizace nacházela u těch nejbližších cizích hvězd...

Text: MK

reklama

reklama