9. října 2017 15:00

Pohroma na krku: Střední východ se kvůli globálnímu oteplování stane do konce století neobyvatelný

Vědci předpokládají, že globální oteplování změní klima k nepoznání, tropy a subtropy se mohou stát v létě neobyvatelné.

Americký profesor z Kolumbijské univerzity environmentálních věd James Hansen se snaží lidstvo upozornit na varování s katastrofálními následky – Blízký východ a další subtropické a tropické oblasti postihne úplné sucho.

Planeta se otepluje, klima se mění. Kvůli tomu se země, které již teď bojují s nadměrným horkem, stanou v následujících desetiletých doslova neobyvatelné. „Tropickým oblastem a Blízkému východu hrozí, že se do konce tohoto století stanou v letním období prakticky neobyvatelné. Venkovní teplota totiž dosáhne takové úrovně, při které lidské tělo již není schopno se samo ochlazovat, a to i za dobých povětrnostních podmínek,“ tvrdí americký profesor z Kolumbijské Univerzity environmentálních věd James Hansen. Podle něj je to proto, že nadále ve velké míře využíváme fosilní paliva.

USA a Evropa jsou zodpovědné za více než čtvrtinu emisí

Hansenova předpověď uvádí, že místa, jako je centrální Afrika, jihovýchodní Asie nebo právě Blízký východ, budou účinky ničivého nárůstu teplot zasažena nejvíce. A to i přesto, že tamní státy nesou vzhledem k historii i současnosti daleko menší vinu za emise oxidu uhličitého než země, kterých se tyto extrémní teploty týkat nebudou. „Spojené státy a Evropa jsou zodpovědné za více než čtvrtinu všech uměle vytvořených emisí, Čína pak může za dalších 10 procent,“ uvádí Hansen.

Pokud jde o důsledek využívání fosilních paliv, lze hovořit o extrémním nesouladu mezi místy ovlivněnými jejich účinky a místy odpovědnými za jejich využívání. Právě země, které čelí těm nejhorším důsledkům klimatických změn, mají z éry fosilních paliv ten nejmenší prospěch. Proto nejsou příliš ochotné se ekonomicky podílet na změnách, které je třeba k odvrácení oteplování a ke zlepšení životního prostředí. Pokud však změny nenastanou, teplota brzy vzroste minimálně o 2 °C. Vědci předpokládají, že globální oteplování změní klima k nepoznání.

Teplota a populační exploze

Podle Hansena i malé oteplování činí život stále složitější a snižuje produktivitu v oblastech, kde k nárůstu teplot dochází. Teploty se totiž blíží k hranici lidské tolerance a nesmíme zapomínat, že zemědělské a stavební práce jsou hlavní venkovní aktivity. „Země v mírném podnebném pásu mají téměř optimální průměrnou teplotu na produktivitu práce, zatímco země v teplejších pásech, jako je Indonésie, Indie a Nigérie, jsou již na hraně. Zde se stoupající teplotou klesá produktivita práce,“ tvrdí profesor.

Všechny tři výše uvedené země však trpí populační explozí, lidé zde potřebují kvalitní jídlo, střechu nad hlavou a práci, aby mohli žít alespoň minimálně kvalitní život. Při absenci těchto zdrojů by mohla vzniknout občanská válka, která zpustošila Sýrii. Ta přišla poté, co v roce 2006 zemi postihlo katastrofální sucho a mnoho farmářů muselo opustit svá pole a hledat práci ve městě, uvádí studie americké meteorologické společnosti z roku 2014.

V minulosti vědci provedli šedesát kvantitativních studií pokrývajících všechny regiony světa, na základě kterých zjistili, že s každým zvýšením teploty se zvyšuje pravděpodobnost interpersonálních konfliktů o čtyři procenta a reálných bojů o čtrnáct procent.

Přestaňme využívat fosilní paliva

Historického úspěchu bylo dosaženo na Konferenci o klimatu, která se konala v prosinci roku 2015. Zde vůbec poprvé došlo k dohodě o snižování dopadů klimatických změn, která byla přijata téměř všemi státy světa.

K dohodě se poprvé připojila i podnikatelská sféra. Stále vzrůstá počet podniků, které jsou ochotny omezit využívání fosilních paliv. V dohodě také zaznělo, že se země pokusí zastavit odlesňování a naopak budou vysazovat nové stromy, které budou produkovat kyslík a snižovat množství emisí. „Pokud však nebude plošně zavedena daň na uhlí, žádná velká změna se nestane,“ myslí si Hansen.

(AN)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom