Narodili jste se na podzim? Nejspíš máte víc psychických problémů

Podzimní děti to nemají jednoduché – a ty zimní jakbysmet. Je to jen hloupá pověra, anebo se zakládá na pravdě? Zdá se, že hormonální výkyvy spojené s ročními obdobími není dobré brát na lehkou váhu.
Podzimní děti to mívají skutečně o něco těžší...
Podzimní děti to mívají skutečně o něco těžší...
istockphoto.com

reklama

Zní to jako klasický předsudek, který nemá s pravdou nic společného. Podzim bývá spojován s depresivními a melancholickými stavy, a to především proto, že se odkvétající příroda začíná chystat na zimu. Jenže co to má společného s lidmi, že? Překvapivě více, než bychom si mysleli! Výzkum z roku 2019 totiž odhalil hormonální nerovnováhu u dětí, které se narodí právě na podzim. Co to přesně znamená?

Sezonní psychické potíže

Podle vědců z velšského Cardiffu mají ženy, které rodí v podzimních či zimních měsících, v těle o pětinu hormonu kortizolu více nežli rodičky s termíny během jara a léta. Hladina tohoto hormonu v těle matky se během těhotenství neustále zvyšuje, ovšem nyní se zdá, že na toto hormonální nastavení matky má vliv i roční období. K tomuto účelu využili výzkumníci data z dlouhodobého sledování více než 300 velšských matek.

Kortizol je sám o sobě velmi důležitý hormon. Podílí se na látkových přeměnách, mívá protizánětlivé účinky a napomáhá organismu k lepší pohotovosti při náročných fyzických situacích. Zároveň však také už dřívější výzkumy potvrdily, že zvýšená hladina kortizolu u těhotných žen souvisí s větší šancí výskytu psychických problémů u jejich dětí. To se týká například schizofrenie, jelikož tato nemoc vypukne nejčastěji u lidí, kteří se narodili v lednu či únoru. Typická je také tzv. sezonní afektivní porucha (s přiléhavou zkratkou SAD), která se nejčastěji projevuje právě jako podzimní či zimní deprese.

Tajemný kortizol

Výzkumníci samozřejmě kontrolovali i samotný psychický stav matek a v něm žádné odchylky nenašly – nelze tedy říci, že by zvýšenou hladinu kortizolu měly třeba ty těhotné ženy, jež se potýkají s depresemi či úzkostmi. Obecně doposud bohužel nebylo zjištěno, s čím vyšší hladina kortizolu vlastně souvisí – a tím pádem i jak bychom těmto nechtěným výkyvům mohli předcházet. Až se vás však někdo zeptá, proč by měly obzvláště podzimní děti trpět zhoršenou psychikou, máte odpověď: může za to kortizol.

reklama

reklama