Podivná věda: podle tvaru obličeje se dá předpovědět sportovní kariéra

Chcete být sportovní hvězda? Podívejte se do zrcadla, radí vědci
Boxer

Tvar mužské tváře může předpovědět, jaké budou úspěchy daného člověka na sportovním poli. V dnes zveřejněné studii to uvádějí britští vědci, kteří si jako výzkumný vzorek vzali více než stovku japonských baseballistů.

A zjistili, že čím širší měli obličej v poměru k jeho délce, tím pravděpodobnější bylo, že se jim podaří odpálit homerun, tedy takový míč, po němž oběhnou všechny mety a zaznamenají pro svůj tým bod. Informovala o tom agentura AFP.

Psychologové Londýnské univerzity měřili poměr mezi šířkou a výškou tváře (fWHR) u pálkařů japonské profesionální baseballové ligy, kteří hráli v sezonách 2011 a 2012. V obou sledovaných letech měli nejvyšší počet homerunů ti hráči, jejichž fWHR byl nejvyšší, uvedla studie zveřejněná v odborném časopise Biology Letters.

Praví Herkulové: Největší silácké kousky v dějinách

Předchozí výzkumy už prokázaly spojitost mezi poměrem fWHR a soutěživostí mezi politiky či s finančním úspěchem u šéfů podniků. Tyto práce se ale soustřeďovaly pouze na bělochy, nikoliv na Asiaty. Nová zjištění naznačují, že tuto spojitost "by šlo zevšeobecnit napříč kulturami", dodala studie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama