Počítačové inteligence mají vysokou šanci na to, aby evolučně porazily člověka, tvrdí kybernetici

Může někdy vzniknout Skynet? Je možné, že počítače budou úspěšnější než lidé – a nakonec je nahradí? Nová studie se tomu podívala na zoubek…
Kdy nám začnou vládnout umělé inteligence?

Jestli něco o životě na Zemi víme určitě, tak je to fakt, že evoluce funguje. Příchod nového organismu do ekosystému vede k velkým změnám v systému – a vyvolává bouřlivé boje napříč mnoha druhy. Zdá se, že něco podobného může zafungovat také u umělé inteligence a jejího příchodu do reality.

Právě s touto úvahou začali Michael Gillings, Darrell Kemp a Martin Hilbert z UCLA pracovat na práci, která analyzuje, je-li člověk konkurenceschopný vůči digitálním „organismům“. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Trends in Ecology & Evolution. Autoři tvrdí, že člověk v takovém boji nemá velké šance obstát…

Lidský život je, z hlediska kybernetiky, vlastně jen získávání, zpracovávání a používání informace. Podle sociologů průměrný člověk na Zemi získává drtivou většinu informací z internetu – a čím dál častěji je zde také sdílí. Informace v digitální podobě má jen samé výhody: její kopírování nestojí žádný čas a jen minimum energie. Co to znamená v praxi?

Stroje vítězí?

Zatímco člověk potřebuje k naučení se informací řadu let, počítač je schopný stejného úkonu v řádu milisekund. Umělé inteligence budoucnosti, na nichž se přes varování řady expertů stále intenzivněji pracuje, budou mít minimálně v tomto ohledu nad člověkem až absurdní výhodu.

Baby Ultron

Američané mají umělou inteligenci chytrou jako čtyřleté dítě!

 

Co se týká objemu informací, tak živý svět zatím vítězí – digitální informace by měla tu obsaženou v DNA celé planety překonat až za 100 let. Ale stále více se zdá, že virtuální svět začíná napodobovat reálné ekosystémy… A na rozdíl od nich stále roste a bují neskutečnou rychlostí: internet se každý rok zvětší přibližně o 30 procent!

Zdá se, že lidé se stále více stávají závislými na internetu a jeho službách – snem vědců, jenž se pomalu realizuje, je přímé propojení lidského mozku a stroje. Pro americkou armádu to třeba není až tak sen, ale cíl – kyborgové by mohli dát každému vojsku na zemi obrovskou výhodu.

Vládne nám už nyní

Kalifornská studie současně výmluvně popsala, jak moc jsme pod vládou strojů již nyní. Počítače nám už nabízejí takové informace, jaké samy považují za důležité – například vyhledávání Google nebo výběr článků na Facebooku. Současně mají pod kontrolou drtivou většinu obchodů s akciemi po celém světě; v tomto ohledu již lidstvo ztratilo zcela.

Ultron - příklad umělé inteligence z filmu

Umělá inteligence: vědci řeší, jestli ji neudělat úmyslně zlou!

 

A nezapomeňme ani na to, že také elektrické sítě jsou řízené v podstatě již jen počítači! Poslední ukázkou, kterou vědci zdůrazňují, je fakt, že počítače vlastně už lidem vybírají i partnery. Děje se to na seznamovacích webech, kde jsou si partneři nabízeni podle algoritmů a počítačových analýz. Právě na těchto webech se v současnosti seznamuje v některých západních zemích asi 20 procent lidí…

Na konec

Experti z UCLA vybízejí, aby lidstvo začalo o digitální technologii mnohem intenzivněji uvažovat – a také přemýšlet, jak se naší závislosti zbavit…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama