Plast končí? Vědci ho chtějí nahradit uranem!

Žijeme v době plastové, ale to se může velmi rychle změnit – možná se blíží zlatý věk doby uranové.
Vysoce obohacený uran
Vysoce obohacený uran
Volné dílo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uran je schopen reakcí, které předtím nikdo nepovažoval za možné. Jde o takové reakce, které by mohly zcela změnit způsoby, jakými průmysl vyrábí sypké chemikálie, polymery – a také nová léčiva a především plastické hmoty. Tvrdí to vědci z Manchesterské univerzity, kteří uran a jeho vlastnosti dlouhodobě zkoumají.

Uranové novinky

Jak vědci uvedli v rozsáhlém článku v odborném časopise Nature Communications, uran je schopen reakcí, o nichž se vědci domnívali, že jsou výsadou takzvaných přechodných kovů, jako je rhodium a palladium. Díky tomu je uran schopen kombinovat to nejlepší ze dvou způsobů výroby nových materiálů a chemikálií.

Toto nejnovější zjištění zjednodušeně znamená, že v průmyslu působící vědci by nyní mohli být schopni vyvinout nové sloučeniny s vlastnostmi, které zatím nemohou být vyrobeny jiným způsobem.

Navíc uran má další obrovskou výhodu: patří mezi prvky, o nichž toho víme zdaleka nejvíce. Přestože si ho nejčastěji spojujeme s jadernými zbraněmi a také dalším využitím jaderné energie, nový objev naznačuje, že jeho další zcela neočekávané využití může být již na obzoru.

Kaskády centrifug slouží k obohacení uranu
Kaskády centrifug slouží k obohacení uranu
Nuclear Regulatory Commission CC BY 2.0

Léky z uranu?

Steve Liddle, profesor a současně vedoucí oddělení anorganické chemie v Manchesteru, který je hlavním autorem tohoto převratného objevu, popsal jeho význam takto: „Tento objev povede stoprocentně k monumentálním objevům, které by mohly zcela změnit způsob, jakým žijeme. Práce, které z tohoto objevu vzejdou, by opravdu mohly velmi brzy připravit cestu pro nové léky a také pro vytvoření skutečně biologicky odbouratelného tvrdého plastu.“

Tento vědec vidí v objevu skutečný přelom, který by mohl lidstvo zachránit před potenciální katastrofou, kterou pro nás neodbouratelný plast jinak bude nepochybně znamenat – již nyní se nachází na všech místech planety, včetně například dna Mariánského příkopu, Antarktidy nebo vrcholku Mount Everestu.

Je to srovnatelné s objevem displejů z tekutých krystalů, k němuž došlo 20 let předtím, než všem došlo, že by se taková technologie mohla dát použít v moderních počítačových displejích a televizorech.

Text: MK 

Reklama
Reklama