Pestrý život v pupíku: V záhybech objevili vědci 1400 druhů bakterií

Biologové zkoumají už léta záhady života v lidském pupku. V tomto místě existuje pestrý ekosystém organismů, které jinde nenajdete.
Pestrý život našeho pupíku
Pestrý život našeho pupíku
profimedia.com

reklama

Přestože pupík vypadá zdánlivě jednoduše, ve skutečnosti se skládá z 95 záhybů. A v těch žije 1400 kmenů bakterií. Zjistili to výzkumníci pracující na projektu nazvaném Biodiverzita pupíku. Během výzkumu objevili biologové přes 600 druhů zcela neznámých kmenů bakterií, které žijí zřejmě pouze v lidském pupíku.

Vědecký tým z North Carolina University založil svou práci na zkoumání vzorků špíny z lidských pupků, které získává od dobrovolných dárců. Pak vědci prohánějí vzorky databázemi již známých kmenů bakterií – a zjišťují, zda v nich nenajdou něco nového, vědou doposud nezmapovaného.

Rušný život našeho pupíku

Zatím se omezili pouze na získávání vzorků bakterií. Ekosystém lidského pupíku je totiž příliš pestrý na to, aby se dal snadno prozkoumat; kromě bakterií v něm totiž žijí i houby, plísně, viry a mnoho dalších živých organismů.

Zatím se podařilo odhalit 662 nových kmenů bakterií, řada z nich mohou být i úplně neznámé druhy. V článku pro magazín New Scientist vědci vysvětlují, že nové druhy žádný mikrobiolog ještě nikdy nepopsal. Výzkum, který bude dále pokračovat, není samoúčelný, pomáhá biologům odhalit spoustu záhad o lidském těle. Právě proto, že se soustředil na místo lidského těla, kam se dosud pozornost vědců nezaměřila, mohli vědci zjistit řadu fascinujících poznatků.

 

Podívejte se, co všechno v našich pupících žije:

reklama

reklama