Je pro váš spánek lepší, když máte v posteli dalšího člověka, anebo psa?

Je trávení nocí se zvířecími kamarády na posteli dobrý nápad?
Jak psi ovlivňují náš spánek?
Jak psi ovlivňují náš spánek?
istockphoto.com

reklama

Možná se tím nechlubíte, ale pokud máte psa nebo kočku, nejspíš se pro vás nejedná o neznámou věc. Odmítnout smutně koukajícího zvířecího miláčka, který chce k vám do postele, je pro mnohé nadlidský úkol. Obvykle člověk přemýšlí hlavně o tom, aby své zvíře neučil špatným návykům; jakmile totiž vleze do postele jednou, nejspíš už nebude chtít jinak. Jenže jaký může mít takový zvyk dopad na naše zdraví?

Neklidný spánek se psy

Touto otázkou se zabývali vědci ze slavné americké Mayo Clinic. Během půlročního výzkumu sledovali spánek čtyřiceti dospělých lidí bez poruch spánku, kteří sdílejí ložnici se svým psem. O vlivu koček a dalších domácích mazlíčků se jejich příznivci z tohoto výzkumu moc nedozvědí, ale výsledky určité trendy přece jen ukázaly. Pro úplnost je nutné doplnit, že velká většina účastníků byly ženy s věkovým průměrem 44 let. Lidé měli během celkem sedmi nocí na sobě přístroje, jež měřily rozličné charakteristiky jejich spánku.

Ukázalo se, že přítomnost psa v místnosti kvalitu spánku nijak negativně neovlivnila. Roli však hrálo především to, kde v místnosti pes spí. Jakmile totiž většinu noci trávil zvířecí miláček na posteli, kvalita spánku šla u páníčka o něco dolů. Sice ne nijak dramaticky, ale trochu přece jen ano. I ve starších výzkumech totiž řada majitelů zvířat uvedla, že je jejich mazlíčci alespoň jednou za noc vzbudí. Takové narušení spánku možná nezní zas tak výrazné, ovšem dlouhodobě se nižší kvalita nočního odpočinku obvykle projeví.

Nejlepší přítel člověka? Člověk

dříve se ukázalo, že zhruba 60 procent páníčků dovoluje svým psům, aby s nimi spali v posteli. Během chladných zimních nocí může být zahřátí od psího kamaráda příjemné, nemluvě o zklidňujících účincích; ne nadarmo je canisterapie tak populární. Ovšem kvalitu spánku psi přece jen o něco snižují – což však neplatí pro každou bytost ve vaší posteli. Lidé, kteří spí v jedné posteli s partnerem či partnerkou, takové problémy nevykazují, nebudí se a přítomnost druhého člověka je ve spánku prostě neruší. Ba naopak, společné spaní obvykle přináší větší klid a spokojenost. Pokud tedy chcete do postele přizvat čtyřnohého přítele, zvažte všechna pro a proti; spánku vedle člověka se to však přece jen nevyrovná.

reklama

reklama