Země má po 20 letech oficiálně pátý světový oceán. Kde se nachází a budou se měnit atlasy?

Už od konce minulého tisíciletí se mezi odborníky mluví o pátém oceánu. Až nyní ale přichází oficiální schválení kartografické společnosti National Geographic.
Jižní oceán je nehostinný, ale krásný a důležitý pro ekosystém i klima
Jižní oceán je nehostinný, ale krásný a důležitý pro ekosystém i klima
iStock

reklama

Jestli si ještě pamatujete zeměpisné učivo druhého stupně základních škol, určitě si vzpomenete, že světové oceány jsme doteď rozeznávali celkem čtyři. Atlantský, Indický, Severní ledový a Tichý. Vody okolo Antarktidy se dlouho označovaly jen jako výběžky tří z nich, Severní ledový se pak nachází na opačné straně planety.

O pátém oceánu se diskutuje dlouho

Odborníci ale už od konce tisíciletí vedli spory, jestli by antarktická oblast neměla být považována za samostatný oceán. Mezinárodní hydrografická organizace (IHO) už jej dokonce uznala v roce 2000 a nechala mu jméno, které pro tyto vody v 16. století užil španělský objevitel Vasco Núñez de Balboa: Jižní oceán.

Do map se toto jméno zatím nedostalo, to se ale teď s největší pravděpodobností změní. 8. června 2021 totiž existenci pátého oceánu u příležitosti Světového dne oceánů uznala americká kartografická společnost National Geographic, což naznačuje, že brzy půjdou atlasy v knihkupectvích opět na dračku. 

Jak se změní znalost světových oceánů? 

Nemusíte se ale bát, že se budete muset všechno učit znovu. Tichý oceán například zůstává s nově vyčíslenou rozlohou necelých 156 milionů čtverečních kilometrů stále největším na světě. A stále je také nejhlubší, když mu v nejspodnějším místě Mariánského příkopu chybí do hloubky 11 kilometrů pouhopouhých 6 metrů.

A stejně tak je Severní ledový oceán, měřící 14 milionů kilometrů čtverečních s maximální hloubkou necelých 5,5 kilometru, pořád nejmenší a nejmělčí.

Nový Jižní oceán je svou rozlohou 20 milionů čtverečních kilometrů na předposledním místě. S hloubkou 8 428 metrů se pak nachází na pomyslném žebříčku přesně uprostřed mezi Atlantským a Indickým oceánem.

To nejzajímavější na něm ale je, že ho na rozdíl od všech ostatních neohraničuje pevnina, ale podmořský cirkumpolární proud, uvnitř kterého jsou vody chladnější a o něco méně slané, což je důležité pro specifické druhy, které v něm žijí.

reklama

reklama