Budou panny na sex v každé domácnosti?

Sexboti čili umělé robotické panny jsou na vzestupu. Vedle realistické fyzické schránky se začíná zapojovat i pokročilá umělá inteligence. Co to udělá s mezilidskými vztahy?
Zapomeňte na nafukovací panny, nastupují roboti na sex!
Zapomeňte na nafukovací panny, nastupují roboti na sex!
istockphoto.com

reklama

Před více než dekádou mohli fanoušci filmových festivalů zaznamenat neobvyklý dokument Mechanická láska, který pojednával o tvorbě robotů na lásku a jejich rozdílném přijetí ve východní a západní kultuře. Zatímco technokratický a do značné míry odosobněný východní svět k těmto novinkám tíhne, západní konzervativci se na takové vymoženosti dívají krajně nedůvěřivě. Čas však pokročil a ukazuje se, že znepokojivá budoucnost nás dostihla možná dříve, než bychom čekali.

Sexuální panny – sexboti

A vedle rozvoje robotiky za to můžeme poděkovat i fenoménu, o kterém se stále více mluví – umělé inteligenci. Jedna americká firma už reálně několik typů panen prodává, tyto umělé partnerky stojí obvykle několik tisíc dolarů. Nejedná se jen o ženské panny, nýbrž na skladě jsou i jejich mužské protějšky. Nejsou to tedy pouze feministky, kdo by se měl ohradit proti objektivizaci těla; tvorba umělých partnerů a partnerek je daleko za hranicí zdravého vkusu snad pro úplně všechny.

Existence takových sexbotů navíc nepromění jen oblast vztahů, nýbrž celé společnosti – ani si nedokážeme představit všechny důsledky, které by rozmach robotických protějšků mohl mít. A to se každou chvíli mluví o krizi tradiční rodiny; co teprve teď! Donedávna bylo tématem především technické zpracování takových panen, tedy aby všechny anatomicky důležité části byly na svém místě. S rozvojem umělé inteligence a možností si se sexboty i popovídat, se pak jejich pole působnosti značně rozšiřuje a ze sofistikovaných sexuálních hraček se stávají náhražky reálných partnerů.

Vize budoucnosti?

Možná si myslíte, že se jedná jen o zbytečnou paniku. Dá se říct, že snad ano, ovšem první vlaštovky nové doby už přiletěly – na podzim loňského roku se objevily zprávy o jednom barcelonském nevěstinci, který nahradil skutečné dívky umělými pannami. A nedovedete si představit, jaký o ně byl zájem. Totéž se stalo i v o poznání bližší lokalitě – ve Vídni. Spoustu zákazníků nepochybně láká bizarnost zážitku, ovšem leckomu může být takovýto styk i příjemnější.

Zakladatel zmíněné firmy Matt McMullen se hájil, že sexboti by měli být jen doplňkem tradičního sexuálního chování, nikoli náhražkou existujících vztahů. Přesto se jeho produkty honosí schopností mluvit a reagovat na citové projevy skutečných lidí, což nakonec může řadě osamělých lidí stačit. Bude zajímavé sledovat, jak technologie dokážou ovlivnit tradiční vztahy, ovšem jejich podcenění by bylo chybou; jen vzpomeňme, jak sexualita v minulosti řadu technologických novinek pomohla dostat na výsluní. Napodobí domácí video i virtuální realita a umělá inteligence? Nedivili bychom se…

Text: MS

reklama

reklama