Pacner: Českoslovenští agenti ukradli plány Concordu, Lenin byl užitečným německým idiotem

Expert na špiony ve světě i u nás Karel Pacner prostudoval dostupné archivy, vyzpovídal desítky agentů i jejich řídících pracovníků z mnoha tajných služeb a své poznatky shrnul do několika knih a 19dílného dokumentárního seriálu. Podle něj se Čechoslováci podíleli na krádeži plánů nadzvukového Concordu a Američanům reportovali i z ústředí vládnoucí KSČ.
O plány na výrobu Concorde se zajímala Moskva
O plány na výrobu Concorde se zajímala Moskva
profimedia.cz / Getty Images

reklama

Karel Pacner, jehož nečekaný odchod v noci na 7. dubna 2021 zarmoutil všechny milovníky kosmonautiky a literatury faktu věnující se dějinám a světové i československé špionáži, ve velkém rozhovoru pro server Aktuálně.cz před koncem roku 2020 odhalil pozadí vzniku třídílné špionážní epopeje Českoslovenští vyzvědači 1914–1989.

Karel Pacner popularizoval kosmonautiku, napsal ale i několik knih o špionech
Autor: profimedia.cz Karel Pacner popularizoval kosmonautiku, napsal ale i několik knih o špionech

Motor a podvozek Concorde

Za největší úspěch, kterého při práci na knize dosáhl, považoval Karel Pacner nalezení důkazů o tom, že se československá rozvědka podílela na získání plánů nadzvukového Concorde. „To, že se Sověti všemožně zajímali o vývoj a výrobu Concordu, je snad známo. Sověti ho zkrátka a dobře s pomocí svých špionů v podobě Tu-144 komplet okopírovali – třebaže dost nezdařile. Mně se ale podařilo vypátrat, že na této krádeži se podíleli kromě mnoha jiných i českoslovenští vyzvědači – přesněji dva slovenští kněží Štefan Krigovský a Jean Saradi,“ citoval Karla Pacnera server Aktuálně.cz.

Podle Pacnera oba vyzvědači díky svým kontaktům mezi francouzskými komunisty získali v Toulouse, kde se Concorde vyráběl, pro Moskvu údaje o motoru a podvozcích nadzvukového letadla. Oba ale byli nakonec odhaleni a odsouzeni ve Francii za špionáž na osm (Krigovský) a čtyři (Saradi) roky ve vězení.

Srovnání TU-144 a Concorde

Tajní agenti Antonín Kapek a Josef Skupa?

Ve své špionážní epopeji ale Pacner představil i osobnosti, které naopak pracovaly jako vyzvědači západních zpravodajských agentur u nás. Pro mnohé je jistě překvapením, že mezi nimi byl člen předsednictva ÚV KSČ Antonín Kapek, který v roce 1968 spolupodepsal zvací dopis adresovaný sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi. Právě tímto dopisem Moskva obhajovala vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Kapek poté patřil až do zhroucení komunistického režimu v listopadu 1989 k hlavním strůjcům normalizace a v květnu 1990 spáchal sebevraždu oběšením.

Se západními rozvědkami měl podle Karla Pacnera spolupracovat také třeba loutkař Josef Skupa, který je neodmyslitelně spojený s dřevěnými postavičkami Spejbla a Hurvínka.

Lenin jako užitečný idiot

Podle Pacnera byl vůdce bolševiků „užitečným německým idiotem“. „S pomocí Němců se dostal do carského Ruska, zorganizoval jeho pád, načež uzavřel s Německem příměří, které tak mohlo přesunout na – pro něj důležitější – západní frontu šedesát svých divizí,“ komentoval v rozhovoru pro Aktuálně.cz Leninovu roli Pacner.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zemřel publicista Karel Pacner (zdroj: CNN Prima NEWS)

Leninovu roli ostatně Pacner komentoval i v úvodu ke své další knize Osudové okamžiky XX. století. „Na spáleništi carského středověku se pokusili ruský knihomol Vladimír Lenin a gruzínský bankovní lupič Josef Stalin vybudovat ideální komunistickou říši, kterou si uprostřed 19. století vysnili němečtí salonní filozofové Karel Marx a Bedřich Engels. Když se jim to nepodařilo, alespoň si ji pro ostatní svět vylhali.“ Nezbývá než dodat, že lépe bychom to neřekli…

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama