22. srpna 2021 00:10

Jak se v porodnicích označují děti, aby nedošlo k záměně? Identifikační proužek je jen začátek

Nejznámější případ záměny dětí v české porodnici se odehrál v březnu 2006 v Třebíči. Dvě miminka, Nikola a Veronika, se tehdy dostala do nesprávných rodin a na záměnu se přišlo až po deseti měsících. Případ, který napjatě sledovala celá Česká republika, skončil po deseti měsících výměnou obou dětí mezi oběma rodinami.

Ke krátkodobé záměně dvou novorozenců došlo už v roce 2001 také v brněnské porodnici na Obilním trhu. Tehdy vzala zdravotní sestra správně označené dítě a dala je do špatné postýlky. Zároveň si podle tehdejší mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anny Nesvadbové obě maminky shodou okolností zaměnily své identifikační štítky. Na záměnu se naštěstí přišlo ještě v době pobytu obou maminek v porodnici. Jak se to mohlo stát?

Značení novorozenců

Čerstvě narozená miminka se označují několika způsoby. Ihned po porodu dostávají plastový identifikační proužek, sestra je popíše 0,5% vodným roztokem genciánové violeti na kůži na hrudníku nebo stehýnku a dítě má i označenou postýlku nebo inkubátor. Kromě označení postýlky pak pomůže k identifikaci miminka i označení zavinovačky. To vše doporučuje dokument České neonatologické společnosti z roku 2006 nazvaný Značení novorozenců.

Interní dokument pražské Fakultní nemocnice na Bulovce doporučuje označit novorozence ihned po porodu plastovým identifikačním náramkem upevněným na zápěstí. Na druhou ruku se pak tkalounem připevní plastové kolečko s číslem. Stejné kolečko dostane i matka.

Genciánová violeť není jen barva

Identifikační proužek musí obsahovat jméno a příjmení novorozence, čas a datum narození včetně přesné hodiny a minuty, pohlaví dítěte a příjmení matky v případě, že se liší od příjmení dítěte. Popis na proužku by měl vydržet aspoň sedm dnů a z ručky novorozence by ho měla odstranit až matka při odchodu z nemocnice.

Jistou roli v tomto mimochodem může sehrát i otec. Dnes je zpravidla přítomen u porodu a ve chvíli, kdy je novorozenec na světě a odnášen neonatální sestrou ke zvážení a změření, může ostřížím zrakem sledovat, co se s jeho dítětem děje.

Pokud vás zajímá, čím vlastně sestry označují vaše děti, tak genciánová violeť (Methyl Violet 10B, hexamethylpararosanilinchlorid), takzvaná genciánka, používaná k „popsání“ novorozenců, není jen barvivo. Má také antimykotické, antibakteriální a antihelmintické (působící proti parazitickým červům) vlastnosti. V minulosti se využívala i jako významné antiseptikum.

Sledujte živé vysílání televizní stanice online na Prima ZOOM:

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom