Oxid uhličitý vs. oxid uhelnatý: Dost se od sebe liší, oba vás ale spolehlivě zabijí

Co víte o oxidu uhelnatém a jak se jeho účinky liší od oxidu uhličitého? Oba vás spolehlivě zabijí – jen to každý z nich udělá po svém.
Oxid uhelnatý zabíjí často ve spánku
Oxid uhelnatý zabíjí často ve spánku
istockphoto.com

reklama

Ročně se u nás otráví oxidem uhelnatým až 1500 lidí a výjimkou nejsou hromadné otravy. Při poslední z nich zabijácký plyn zaútočil na 11 hostů a členů personálu v motorestu v Jablonci nad Nisou.

Oxid uhelnatý

Nenápadný zabiják oxid uhelnatý (CO) je o něco lehčí než vzduch. Jeho koncentrace prudce roste v případě nedokonalého spalování jakéhokoliv paliva a své si užijí také profesionální řidiči, lidé pracující na rušných ulicích a také náruživí kuřáci.

Expozice oxidu uhelnatého je při kouření extrémně vysoká
Autor: istockphoto.com Expozice oxidu uhelnatého je při kouření extrémně vysoká

Účinek oxidu uhelnatého na lidský organismus je devastující. V prvé řadě omezuje, nebo dokonce úplně znemožňuje přenos kyslíku z plic do tkání. CO se zároveň váže na železo obsažené v hemoglobinu a významně tak snižuje schopnost krve přenášet kyslík. Podle Státního zdravotního ústavu je afinita hemoglobinu k oxidu uhelnatému dokonce 200–250x vyšší než ke kyslíku, což vede k poškození orgánů s vysokou spotřebou kyslíku, jakými jsou srdce, kosterní svalstvo, případně vyvíjející se plod.

Jak poznáte útok CO? Při nižší koncentraci vás může bolet hlava, pocítíte bušení krve v hlavě, tlak na prsou, závratě. Dostaví se také pocity nevolnosti a zvracení. Při vyšší koncentraci je typický sklon k mdlobám, slabost a také vyšší tělesná teplota. Můžete se také cítit podobně, jako byste byli opilí.

Smrt nastane zadušením – při silné expozici prakticky okamžitě. Oxid uhelnatý vás ale dokáže zabít i s časovou prodlevou.

Oxid uhličitý

Oxid uhličitý (CO2) je stejně jako oxid uhelnatý bezbarvý plyn bez chuti a bez zápachu. I když u té chuti to není úplně přesné – při jeho vyšší koncentraci můžete v ústech cítit nakyslou pachuť. Na rozdíl od CO je ale oxid uhličitý těžší než vzduch a klesá tedy k zemi.

Kromě toho, že se rostoucí koncentrace oxidu uhličitého s velkou pravděpodobností podílejí na oteplování klimatu, je jeho účinek na člověka smrtící. V atmosféře se CO2 vyskytuje v průměrné koncentraci 0,04 % (2013). Už koncentrace nad 5 % tlumí centrální nervovou soustavu a dýchací centrum a při 20 % se člověk náhle zhroutí a nastává smrt.

Vyšší koncetrace oxidu uhličitého dýcháme i uvnitř v aut
Autor: istockphoto.com/ElcovaLana Vyšší koncetrace oxidu uhličitého dýcháme i uvnitř v aut

Zajímavostí je, že se oxid uhličitý běžně používá pro omračování a zabíjení laboratorních myší a potkanů – celosvětově jde o miliony zvířat ročně. Proceduru popsal biolog Jaroslav Petr pro web Osel.cz následovně: „Zvířata jsou umístěna do uzavřené nádoby, do které se připouští oxid uhličitý. Celá procedura trvá asi minutu. Koncentrace oxidu uhličitého musejí stoupat relativně zvolna. Náhlé vystavení vysokým koncentracím plynu ve vdechovaném vzduchu by vedlo k rozpouštění oxidu uhličitého ve sliznicích a vzniku kyselin. To je pro zvíře velmi bolestivé. Naopak, vdechování nižších koncentrací oxidu uhličitého bolest potlačuje. Zvíře ztrácí vědomí a nakonec hyne udušením.“

Tak ještěže to víme…

(mir)

reklama

reklama