Otcové na mateřské: nečekaný trend?

Pro někoho je mateřská dovolená téměř posvátný institut, často se však role obrací a s dítětem doma na rodičovské dovolené zůstává otec. Opravdu je o to zájem? A jak to vlastně probíhá?
Takhle si otce na mateřské dovolené představuje leckdo z nás...
Takhle si otce na mateřské dovolené představuje leckdo z nás...
istockphoto.com

reklama

Možná se jedná o důsledek změn spojených s boji za rovnost pohlaví, možná je to ale přirozený proces, k němuž jednou dojít prostě muselo. Ať tak či onak, stále více mužů po celém světě jeví zájem o rodičovskou dovolenou, jelikož chtějí se svým dítětem strávit první týdny a měsíce života. Pryč jsou časy, kdy byly role jasně rozděleny, a tak zatímco se o malé dítě doma starala matka, otec kdesi v dáli vydělával peníze; moderní otcové se svými dětmi chtějí být mnohem víc.

Mateřská, nebo rodičovská dovolená?

Ukázal to například nedávný průzkum, který byl zpočátku prováděn ve Spojených státech, časem se však do něj zapojily i další země. Z výsledků například vyplynulo, že zhruba dvě třetiny oslovených mužů měly velký zájem na trávení času s čerstvě narozeným dítětem, a to dokonce do té míry, že by zvažovaly ukončení práce či přijetí hůře placené pozice, pokud by to jinak nešlo. Zároveň se však naskýtá otázka, jestli se nejedná jen o plané řeči: necelých 40 procent mužů, kteří měli možnost vzít si takzvanou otcovskou dovolenou (tedy částečně placené volno po narození potomka), této alternativy nevyužilo a stejně chodilo do práce. Proč?

Hlavním důvodem byly údajně předsudky. Řada oslovených otců se totiž bála, že pokud by speciální volno pro otce skutečně využila, dlouhodobě by to vedlo ke zhoršení jejich podmínek na pracovišti a nakonec možná až k nucenému odchodu. Těžko říct, kolik je na tom pravdy. Faktem však zůstává, že v Japonsku a Velké Británii, kde jsou podmínky pro čerstvé otce zřejmě nejlepší na světě, těchto možností naplno využívají jen zhruba dvě procenta tatínků!

Z výsledků je tedy zřejmé, že muži zájem o plnění svých otcovských povinností už od raného věku dítěte skutečně mají. Výrazně však bojují s domnělým odsouzením ze strany okolí a zjevně se bojí, co by tomu ostatní řekli. Nakročeno k lepším zítřkům však bezesporu je...

Tuzemská situace

V České republice je na mateřské (respektive rodičovské) dovolené aktuálně zhruba pět tisíc mužů. Pro leckoho se může jednat o nepochopitelný jev, jiné to nijak zvlášť nepřekvapí, obzvlášť s přihlédnutím k výše uvedeným číslům. A lze očekávat, že se jejich počet bude zvyšovat.

Tímto fenoménem se bude zabývat i seriál FTV Prima Tátové na tahu, který můžete sledovat od 9. září. Pokud tedy chcete vidět, jak tatínci zvládají péči o své ratolesti, nezapomeňte se dívat!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tátové na tahu (1) - upoutávka

Text: MS

reklama

reklama