OSM božských technologií, kterých se dočkáme už roku 2025!

Ráj na zemi to sice ještě nebude, ale pomalu se k němu blížíme...
Robot s 3D tiskárny?
Robot s 3D tiskárny?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Americká instituce Singularity University, která se zaměřuje na sledování, analýzu a předpovídání rodících se technologií od umělé inteligence po drony a jejich vliv na společnost, se pochlubila výhledem změn, kterých se máme dočkat v příštích deseti letech. Těšit se prý mohou lidé, kterým se nechce čekat u doktora, internetoví podnikatelé i milovníci kyberpunku.

1) Výkon počítačů & zároveň snižující se cena umožní pořídit stroj s operační rychlostí ekvivalentní lidskému mozku (10^16 cyklů za sekundu) za tisíc dolarů.

2) Internet věcí, označení pro dokonalé internetové propojení všech zařízení od telefonů přes ledničky po zrcadlo nebo lékařské implantáty, se stane novým odvětvím průmyslu v hodnotě 19 trilionů dolarů.

3) Nastat má i ještě lepší přístup k informacím, a to jak pro jednoho uživatele, tak i do té doby bezprecedentního sběru velkého množství dat skrze levné drony, wearables a další nástroje pro masovou analýzu.

4) Dočkáme se dokonalého propojení lidstva – nejen díky sociálním sítím, ale i strato-dronům šířícím internet levně 24 hodin v kuse bude možné poprvé v historii skutečně informačně propojit všech budoucích 8 miliard lidí. Internet zavalí stamiliony nových uživatelů, kteří se nebudou připojovat jako my kdysi skrze modem, ale budou mít přístup k pokročilým nástrojům a vysoké rychlosti.

5) Přijde prý i narušení stávajících modelů zdravotní péče skrze tisíce nových startupů nabízejících lepší monitorování zdraví skrze nositelné technologie, v konečném důsledku decentralizující zdravotní péči mimo nynější nemocnice. Nepůjde však jenom o lepší diagnostiku, ale i péči. Robotičtí chirurgové nabídnou operace za zlomek ceny těch lidských, a 3D tisk spolu s genetickým inženýrstvím nabídne možnost produkce orgánů na míru.

6) Vzduch kolem nás bude plný polygonů díky novým systémům rozšířené reality. Rychlejší a menší nástupci Google Glass budou znamenat smrt klasických monitorů, protože digitální obrazy projektované kolem nás bude možné subjektivně zvětšit třeba na sto metrů.

7) Dočkat se máme i čehosi, jako je Iron Manův JARVIS – bude to cosi jako mnohem pokročilejší asistenční programy, potomci Siri od Apple. Budou schopny běžné konverzace s člověkem, každý si tak bude moct dovolit vlasního asistenta. Nepůjde ještě o plnohodnotný uvědomělý myslící stroj, ale z běžné konverzace s ním byste rozdíl nepoznali.

8) Příchod nové metody šifrování digitální měny. Bitcoin má být pouze prvním výstřelkem z mnoha, ještě důležitější než způsob placení bude ale jeho bezpečnost. Kolem roku 2025 by šifrování mělo být na takové úrovni, aby se bezpečí při nakládání s digitálními informacemi výrazně zvýšilo a nebylo při něm potřeba prostředníka. Digitální výplatu tak bude možné předávat bezpečně mimo bankovní systém, z čehož budou mít jistě radost jak velké bankovní instituce, tak i výběrčí daní. 

Úskalí technologických predikcí

Ačkoliv seznam pochází z dílny odborníků na slovo vzatých, je nasnadě, že je třeba jej jako jiné podobné předpovědi brát s určitou rezervou. Zkušenosti z druhé poloviny 20. století ukázaly, jak hrubě se podobné výhledové scénáře mohou mýlit. Zatímco vizionáři předpovídali kosmický turismus, všemocné počítače a létající auta, dostali jsme namísto nich všudypřítomnou ale v zásadě hloupou informační síť, létající drony využívané buď ke šmírování nebo zabíjení a pak kontroverzní vynálezy jako GMO plodiny.

Právě chyby předešlých vizí ale umožňují korigovat dnešní modelování budoucích možností. Ostatně, ne každý se v minulosti mýlil. Právě futurista Ray Kurzweil, na jehož předpokladech byla založena Singularity University, je ve svých předpovědích prozatím poměrně přesný. Jeho první kniha The Age of Intelligent Machines z roku 1989 předpověděla decentralizovaní osobní komunikace, s tříletou odchylkou se trefil do momentu, kdy počítač obehraje šachovaného mistra (Kurzweil mluvil o období kolem roku 2000, v reálu byl Garry Kasparov poražen počítačem Deep Blue v roce 1997) a trefil se i do exploze internetového průmyslu. Jeho druhá kniha The Age of Spiritual Machines z roku 1999 pak správně předpověděla příchod kapesních počítačů alias dnešních chytrých telefonů. Kurzweilovy predikce přitom v obou sahaly mnohem dále a extrapolovaly příchod pravé, silné umělé inteligence na rok 2029.

Jiný náhled na zpřesňující se predikce přináší vize uplynulých deseti let, jak si je v roce 2005 představovali lidé z amerického Institute for the Future. Vedle zvětšujících se výkyvů počasí dle tehdejších klimatických modelů správně předpověděli příchod sociálních sítí, crowdsourcingu, ale i kulturních proměn jako uživatelských videí (dnešní youtubeři, YouTube přitom vznikl teprve v roce 2005) a opět smartphonů. Jiné z předpovědí takové štěstí neměly, respektive sice došlo na průlom u konkrétních technologií dle scénáře IFTF, ale prozatím nikoliv na jejich masové rozšíření, jako v případě robotických exoskeletonů nebo samořídících aut. Na druhou stranu zatím nedošlo ani na možné riziko velké regulace internetu nebo biologické katastrofy vlivem nových technologií, které IFTF rovněž předvídal.

Ladislav Loukota

Reklama
Reklama