3. ledna 2022 00:05

6 orgánů, bez kterých člověk může žít: Slepé střevo je jen špičkou ledovce

Ne každý orgán je pro náš život životně důležitý. Slepé střevo je jasné, ale můžeme žít třeba bez žaludku?

Lidská schránka ukrývá překvapivě mnoho orgánů, bez kterých může tělo fungovat klidně dál. Dokázali byste je vyjmenovat?

Odolné lidské tělo

Není pochyb o tom, že lidské tělo patří mezi nejdůmyslnější fungující systém na naší planetě. Lidská schránka je neuvěřitelně přizpůsobivá a odolná. Když člověk daruje pětinu své krve, ztratí přibližně 3,5 bilionu červených krvinek. Fungující systém si ale i tak velkou ztrátu brzy a bez cizí pomoci nahradí. Lidské tělo se nemá problém ani vypořádat se ztrátou velkých kusů životně důležitých orgánů. Ačkoliv se život pro samotného člověka stane o poznání náročnější, tělo funguje dál. A koneckonců člověk dokáže překvapivě normálně žít s polovinou mozku. Zatímco zbylá část nervového centra je pro lidský život nepostradatelná, existují dokonce orgány, které mohou být odstraněny v plném rozsahu. Pojďme se na některé „nevýznamné“ podívat zblízka.

Slezina

Přestože slezinu vlastní většina savců, není k životu bezpodmínečně nutná. Orgán se nachází na levé straně v horní části břicha, kde je uschován pod žebry. Svým tvarem na první pohled připomíná uzavřenou kapsli, která se do jisté míry podobá hedvábnému papíru. Slezina je tvořena dvěma základními barvami: tmavě červenou a bílou. Zatímco se červeně zbarvené tkáně podílejí na ukládání a recyklaci červených krvinek, bílé ukládají bílé krvinky a krevní destičky.

Člověk ovšem může žít i bez sleziny, neboť hlavní roli při recyklaci červených krvinek a jejich dalších složek hrají především játra. A koneckonců imunitní funkce sleziny zajišťují i další lymfatické tkáně lidského těla. Díky svému umístění a chatrnému spojení bývá slezina často z lidského těla odoperována. V důsledku zranění dojde k nebezpečnému protržení nebo dokonce úplnému odtržení, vlivem čehož začne unikat značné množství krve do břišní dutiny. Pakliže není zranění včas diagnostikováno a léčeno, je schopno způsobit i smrt.

Žaludek

Vakovitý, dutý orgán plní čtyři základní funkce. Mezi první patří mechanické trávení, kterým rozmělní jídlo. Pomocí chemického trávení žaludek zase uvolní kyseliny, čímž chemicky naruší pozřené potraviny. Následuje neméně důležité vstřebávání a vylučování. Žaludek bývá z lidského těla nejčastěji odstraňován v důsledku rakoviny nebo úrazu. Po odstranění žaludku dokážou chirurgové úspěšně připojit jícen přímo do tenkého střeva. Zotavení lidé pak mohou jíst vedle vitamínových doplňků běžnou stravu.

Slepé střevo

Prvním úsekem tlustého střeva je malý červovitý výběžek o délce 5–10 cm zvaný slepé střevo. Většina lidí s tímto úzkým, trubicovitým ocáskem žije celý život, aniž by byla vystavena nepříjemným zdravotním obtížím. U některých se ovšem může objevit nepříjemný zánět slepého střeva. Obecně mívá dvě formy: akutní a chronickou. Akutní formu doprovázejí bolestivé příznaky během několika dnů, druhou formu charakterizují dlouhodobé bolesti břicha různé intenzity. V případě obtíží je slepé střevo chirurgicky odstraněno. Lidé bez slepého střeva nejsou v běžném způsobu života nijak omezováni.

Slepé střevo bylo dříve považováno za zbytečné, neboť je svojí strukturou vnímáno spíše jako pozůstatek evolučního vývoje. Od původní myšlenky ale medicína postupně upouští. V současné době se debatuje nad tím, že slepé střevo zastává roli „bezpečného domova“ dobrých bakterií s příznivými účinky.

Reprodukční orgány

Mezi primární reprodukční orgány mužů a žen patří varlata a vaječníky. Tyto struktury jsou spárovány a lidé se mohou těšit z potomků i s jednou z nich. K odstranění varlat nebo vaječníků dochází zejména v důsledku rakoviny. U mužů stojí za nejčastějšími důvody chirurgického odstranění úrazy v důsledku fyzické potyčky, sportu nebo dopravní nehody.

V případě ženského pohlaví se chirurgickým odstraněním dělohy řeší gynekologické problémy. Medicína pokročila natolik, že lze odstranit celou dělohu. Hysterektomie, jak se zákroku odborně nazývá, ženám zabraňuje počít děti a zastavuje menstruační cyklus v premenopauze. Věda ukázala, že zatímco odstranění dělohy délku ženského života nesnižuje, odstranění obou varlat může v případě mužů délku života dokonce prodloužit.

Žlučový měchýř

Také bez vakovitého orgánu, který svým tvarem připomíná hrušku, dokáže zdravý člověk žít. Žlučník je umístěn v pravé horní části dutiny břišní, kde je chráněn žebry. Žlučový měchýř funguje jako úschovna a úprava žluče, která tělu pomáhá rozkládat tuky. Když střeva tuky detekují, uvolní hormon, jenž způsobí kontrakce žlučníku a žluč se začne vylučovat do střev. V případě, kdy není tuky potřeba trávit, si tělo látku automaticky ukládá ve žlučníku.

Přebytek cholesterolu ve žluči může ovšem způsobit vznik žlučových kamenů, které mohou fungující systém zablokovat. Zatímco některým drobné kameny nezpůsobí žádné zdravotní obtíže, jiní začnou trpět nesnesitelnými bolestmi. Pak přijde na řadu chirurgický zákrok zvaný cholecystektomie. A někdy je skalpel skutečně nevyhnutelný. V roce 2015 bylo indické ženě odstraněno přes 12 000 žlučníkových kamenů, čímž se poněkud nešťastným způsobem stala světovou rekordmankou.

Ledviny

Úlohou párového orgánu je filtrace krve, která vede k udržení rovnováhy vody a elektrolytů, stejně jako acidobazické rovnováhy (rovnováha kyselin a zásad). Ledviny se chovají jako síto, které pomocí specifických procesů zvládne řadu užitečných funkcí. Předně zachytí pro tělo nezbytné bílkoviny, buňky a živiny. Druhou funkcí zbaví lidské tělo nepotřebných látek, které orgány opustí ve formě moči.

Dutina břišní každého zdravého člověka ukrývá ledviny dvě. Člověk se nicméně obejde bez jedné, nebo dokonce obou ledvin. V druhém případě je ovšem pacient odkázán na pravidelné návštěvy dialýzy. Existují dvě formy: hemodialýza a peritoneální dialýza. Obě formy se od sebe liší, nicméně každá metoda lidské tělo vyčerpává.

Existuje celá řada důvodů, proč musí být ledviny z těla člověka chirurgicky odstraněny. Někdy je viníkem dědičnost, infekce nebo užívání drog a nadměrné množství alkoholu. Délka života pacientů podstupujících dialýzy závisí na mnoha faktorech včetně typu dialýzy, pohlaví, jiných onemocnění a věku. Nedávné výzkumy prozradily, že délka života dvacetiletého pacienta činí 16–18 let, zatímco šedesátník může počítat s délkou života kolem 5 let.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom