Operuje vás našinec, nebo imigrant? V USA to může být otázka života a smrti

Spojené státy s nástupem nového prezidenta řeší, jak se postaví k otázce imigrace. Řada expertů tvrdí, že mnoho oborů se bez nich vůbec neobejde, jiní jim oponují, že potřeba pracovních míst v době robotizace klesá a už brzy nebude dostatek pozic ani pro rodilé Američany. Jak je to ve zdravotnictví?
Operuje vás našinec nebo imigrant? V USA to může být otázka života a smrti
Operuje vás našinec nebo imigrant? V USA to může být otázka života a smrti
http://pixabay.com/

Vědci využili data o operacích 1,2 milionu pacientů v USA, které provedli lékaři vystudovaní ve Spojených státech i v zahraničí. Na základě tohoto velmi robustního vzorku dat dospěli k závěru, že pokud operaci provádí lékař, který nestudoval v USA, má pacient mírně vyšší šanci, že přežije, než když operuje doktor, jenž vzdělání získal v USA.

Autoři práce nebyli schopní popsat, zda jde o lékaře cizího původu, anebo lékaře amerického původu, kteří vystudovali v zahraničí. Ale čísla o počtu Američanů, kteří studují mimo svou zemi, jsou poměrně nízká, dá se tedy se značnou jistotou tvrdit, že většinou jde opravdu o cizince. Přesnou příčinu tohoto rozdílu nedokázali výzkumníci vysvětlit: „Nevíme, proč tomu tak je, ale jednou z možných příčin jsou velice přísné nároky na lékaře, kteří chtějí ve Spojených státech amerických provozovat praxi,“ uvádí se ve zprávě.

Vážilo 3,5 kg.
Vážilo 3,5 kg.
profimedia.cz

Síto, jímž musí uchazeč z ciziny o lékařskou praxi projít, je tak husté, že se vytřídí špatní u průměrní lékaři a zůstanou v něm jen ti nejlepší. Nároky na americké lékaře tak vysoké nejsou, a proto se mohou jejich schopnosti ve srovnání s cizinci jevit jako mírně horší. Cizincům také hrozí rychlý konec praxe, pokud by došlo k nějakému velkému průšvihu, což je může vést k větší opatrnosti při lékařských úkonech.

Autoři práce ale přiznávají, že rozdíl je tak malý, že může jít také o naprostou náhodu. U amerického lékaře je pravděpodobnost, že pacient zemře do 30 dnů po operaci 11,6 procent, u cizího doktora je 11,2 procent. Toto číslo je tak vysoké především kvůli seniorům, u nichž probíhá většina operací a kteří nejčastěji umírají na komplikace způsobené zákrokem.

Text: MK

Spousta lidí se očních operací zbytečně bojí

Laserové operace očí: Sedmero nejčastějších mýtů

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama