3. února 2022 08:40

Je olympiáda rasistická? Zimní událost roku hýbe emocemi Afroameričanů

Zimní olympijské hry jsou převážně bílé a není to jen barvou sněhu. Sportovci tmavé pleti opět mluví o rasismu.

Jsou zimní olympijské hry rasistické? Poměr bělošských a černošských sportovců ukazuje, že tato zdánlivě bizarní otázka není zcela od věci.

Zimní olympionici mají tendenci být stejně jako krajina, kterou obývají, bílí jako uježděný sníh. Málokdy, snad kromě nominací na Oscara, se člověk setká s kolektivem tak do očí bijící etnické homogenity. Ze 66 startujících v obřím slalomu žen byla jen jedna černá: Keňanka Sabrina Simader…,“ píše Oliver Brown v The Sydney Morning Herald. Nejnovější diskuze na téma rasimus a zimní olympijské hry se rozhořela poté, co Afroameričan Shani Davis odmítl jít v průvodu sportovců na letošní olympiádě v Pekingu.

Rasistická mince

Spor mezi Davisem a olympijským výborem vznikl už v roce 2018 poté, co hod mincí rozhodl, kdo bude olympijským vlajkonošem. Jde o velmi prestižní okamžik, Davis o něj stál a podmiňoval tím svou účast v průvodu. V USA však o tom, kdo ponese na olympiádě vlajku, rozhoduje osm svazů zimních sportů. Pokud jejich rozhodování skončí remízou a nikdo nezíská většinu, přichází ke slovu hod mincí. Pro rychlobruslaře Davise byly čtyři svazy a pro sáňkařku Erin Hamlinovou taky. Mince přála Hamlinové, načež Shani označil způsob volby za potupný.

Bitva o Carmen

Na svém Twitteru dal Davis volno emocím. „Jsem Američan a když jsem v roce 2010 vyhrál 1 000 m, stal jsem se prvním Američanem, který v tomto závodě dvojnásobně uspěl. Americký tým si nečestně hodil mincí, aby rozhodl o svém vlajkonoši pro rok 2018. Žádný problém. Můžu počkat do roku 2022.“ Zároveň se objevily hlasy, že Hamlinová je žena a běloška, zatímco Davis je muž a Afroameričan. Spekulacím nahrál on sám použitím hashtagu #BlackHistoryMonth2018 odkazujícímu na zajímavé černochy v historii.

Tracie Fellersová ve svém článku Černí atleti na zimních olympijských hrách stále cítí mrazení Davisův hashtag podporuje tvrzením, že americké rychlobruslení je „sport, který je převážně bílý“. Davisovy úspěchy považuje za přelomové ne proto, že je skvělý sportovec, ale proto, že je skvělý sportovec tmavé pleti. Dokládá to příkladem souboje dvou krasobruslařek na olympiádě v Calgary v roce 1988.

Tehdy o zlato bojovala Němka Katarina Wittová proti Afroameričance Demi Thomasové. Souboj vešel ve známost pod názvem Bitva o Carmen, neboť obě krasobruslařky použily hudbu ze známé opery. Fellersová zmiňuje ponižování Thomasové a masivní, rasisticky motivovanou podporu pro Wittovou, která nakonec zvítězila. „Doufám, že to nebude trvat dalších 18 let, než rozmrazí ledovost, s níž se sportovci jako Thomasová a Davis učili jezdit na bruslích,“ dodává v narážce na oba afroamerické olympioniky.

ZDROJ: Sydney Morning Herald a News&Record

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom