Kalifornií se prohnalo ohnivé tornádo. Vzniklo z rozsáhlého požáru

Jako kdyby „běžné“ tornádo nebylo dostatečně děsivé, přichystala si příroda další trumf. Je jím ohnivé tornádo.
Ohnivé tornádo poblíž kalifornského městečka Loyalton
Ohnivé tornádo poblíž kalifornského městečka Loyalton
AP/Katelynn & Jordan Hewlett

reklama

Kalifornie, pravidelně sužovaná lesními požáry, ohlásila doslova žhavou ohnivou novinku. Americká National Weather Service vydala varování před ohnivými tornády v souvislosti s požárem, který nedaleko městečka Loyalton v okrese Sierra zachvátil více než 800 hektarů.

Ohnivá tornáda jsou velmi výjimečným průvodním jevem rozsáhlých požárů a vědci stále nejsou zajedno v tom, jak vlastně vznikají. Jisté je, že požár musí být natolik rozsáhlý, aby se v něm vytvořil vlastní meteorologický mikrosystém.

Při intenzivním hoření se vytvoří kouřový pyrocumulus, tedy mrak dýmu a popela vznikající při výstupu horkého vzduchu během požáru. Pyrocumuly se nad požáry vyskytují často, co se ale děje dál, není úplně jasné. Buďto dochází k prudké rotaci stoupajícího horkého vzduchu, nebo se horizontálně rotující poryvy vzduchu zvednou do svislé polohy.

Podívejte se na záběry mohutného ohnivého tornáda z Austrálie:

Ohnivá tornáda obvykle trvají jen několik minut, rozhodně je ale nechcete vidět zblízka. Teplota uvnitř tornáda přesahuje 1 000 stupňů a žhavé poryvy v jeho okolí se mohou šířit rychlostí až 100 km/h.

reklama

reklama