Odmítači očkování dosáhli toho, že Česko bylo vyřazeno ze seznamu zemí, kde nejsou spalničky

Česko je z hlediska rizika onemocnění nakažlivou chorobou zase o něco méně bezpečnou zemí. A nemohou za to lékaři.
facebook_očkování_ilustrace
facebook_očkování_ilustrace

reklama

Dezinformátoři a biomatky

Česká republika se stala terčem útoku dezinformačních serverů, které v tématu očkování šíří buď zavádějící, nebo zcela lživé informace. Čtenáři následně podobné „šokantní“ informace šíří dál na svých profilech sociálních sítí a tím jim dodávají zdání legitimity. Lenka Dušková ve své zprávě vypracované pro Prague Security Studies Institute analyzovala zprávy, které na téma očkování vycházely od 1. 1. 2018 do 1. 2. 2019 na 40 českých webech, které jsou známé tím, že uveřejňují z hlediska pravdivosti poněkud sporný obsah. „Zastřešujícím narativem všech 76 negativních článků bylo, že vakcíny jsou neefektivní a nebezpečné. Mezi nejpopulárnější negativní narativy o očkování patřily ty poukazující na negativní důsledky očkování (zejména tvrzení, že vakcíny způsobují autismus) a narativy o toxickém složení vakcín. Další populární narativ tvrdil, že očkování slouží jako prostředek k manipulaci a ovládání lidí. Tvrzení o neefektivnosti a nebezpečnosti vakcín byla rovněž přítomná ve zprávách, které zlehčovaly infekční nemoci, proti nimž je vakcinace určená.“ Ukázala se vzájemná propojenost webů a silný dopad ve formě sdílení právě na sociálních sítích.

Boj s očkováním prohráváme

Pokud bychom chtěli použít sportovní terminologii, tak zatímco v roce 2010 nám nemoc nevsítila ani jeden gól, za necelý půlrok letošního roku jsme jich doslali více než pětistovku. Aby to bylo jasné, 500 lidí onemocnělo mimo jiné proto, že se v Česku rozvířilo téma očkování. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby diskutovali imunologové a dětští lékaři, kteří mají k tématu dostatek relevantních informací, čtou odborné zprávy a umí si dát jednotlivé informace do souvislostí. České matky musí nechat své děti očkovat proti devíti nemocem. Existují výjimky, které se dají na možnost neočkovat své dítě, uplatnit. Jednou z možností, na kterou se výjimka vztahuje, je náboženství. 

4 hříšníci

Ve zprávě vydané Světovou zdravotnickou organizací se píše, že Albánie, Česko, Řecko a Velká Británie ztratily status zemí, v nichž byly vymýceny spalničky. To v praxi znamená, že dezinformátoři v boji o zdraví populace vítězí a zdraví prohrává. „Období mezi lety 2011 a 2020 bylo prohlášeno WHO za ´Desetiletí očkování´. Předpokládalo se, že nemoci jako spalničky a zarděnky bude možné do roku 2020 globálně vymýtit,“ píše Lenka Dušková ve zprávě Téma očkování a dezinformace v českém informačním prostoru. Nejčastěji byly dezinformátory využívány myšlenkové memy, jako „očkování je nástroj k umělému omezování porodnosti“ či „očkování je taktika příslušníků Nového světového řádu (NWO) pro autogenocidu“. 

Bagatelizování onemocnění na jedné straně a neúměrné přehánění a lživé informování o rizicích očkování na straně druhé vedlo k prudkému nárůstu onemocnění v ČR a tím i k vyškrtnutí ze seznamu zemí, které spalničky na svém území nemají. Bohužel, už zase mají. 

Text: Topi Pigula

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama