Obří virus starý 30 000 let oživili Francouzi

Tým francouzských vědců oživil 30.000 let starý virus z ledu. Máme se bát?
Obří starověký virus
Obří starověký virus
Julia Bartoli & Chantal Abergel; Information Génomique et Structurale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tým francouzských vědců v pondělí oznámil, že se podařilo oživit obří, ale neškodný virus, který byl více než 30.000 let uzavřený v sibiřském věčném ledu - permafrostu. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Oživení dlouho spícího viru má posloužit jako varování, že globální oteplování by mohlo probudit neznámé patogeny pohřbené v nyní zmrzlé půdě, dodali vědci.

Virus, který dostal jméno Pithovirus sibericum, se našel ve vzorku odebraném z hloubky 30 metrů pod trvale zamrzlou půdou pobřežní tundry na Čukotce nedaleko Východosibiřského moře, kde průměrné roční teploty jsou minus 13,4 stupně Celsia. Tým virus rozmrazil a sledoval, jak se množí v kultuře v Petriho misce, kde napadl jednoduchý jednobuněčný organismus amébu.

Facebook je virus

Facebook je virus! A dopadne stejně jako nemoc...

Metoda radiouhlíkového datování našla ve vzorku odebrané půdy rostliny staré více než 30.000 let. Pochází tedy z doby, kdy se po Zemi proháněli mamuti a neandrtálci, uvedli vědci ve studii zveřejněné v americkém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Oživený virus je pro člověka či zvířata neškodný, napadá jen améby, dodali vědci. Jejich práce nicméně dokázala, že viry mohou přežít uzamčené v permafrostu po velmi dlouhou dobu.

ČTK

Virus HIV

Virus HIV zmutoval do mnohem nebezpečnější podoby. Co se od něj dá čekat?

Reklama
Reklama