28. října 2021 05:00

Byl v lidském těle objeven nový orgán? Okruží se nachází na těžko přístupném místě

Lidské tělo i po tisíciletích zkoumání dokáže přicházet s těžko vysvětlitelnými záhadami. Jednou z nich je existence takzvaného okruží, jemuž se v posledních letech dostává velké pozornosti. Co je skutečně zač?

V dnešní době považujeme za velmi nepravděpodobné, že by se v lidském těle nacházela nějaká větší část, která není důkladně popsaná. Jistě, leckteré tělesné fenomény stále úplně nechápeme a třeba to, jak některé orgány dohromady kooperují, je pro nás stále velkou neznámou. I přesto je ale zjištění, že se v našem těle vyskytuje orgán, o němž se dosud prakticky nemluvilo, rozhodně šokující.

Další orgán?

Konkrétně hovoříme o takzvaném okruží, latinsky se nazývajícím mesenterium. Jedná se o řasu připojující střevo k pobřišnici; donedávna byla považována prostě za součást střev. O této části těla psal ve svých poznámkách dokonce už Leonardo da Vinci, který okruží nejen považoval za samostatný orgán, ale dokonce se jeho popis ukázal být velmi přesný. Jedná se tak o další důkaz toho, jak tento vpravdě renesanční génius předběhl svou dobu.

Ale pojďme zpět k okruží. Tímto slovem bývá označován nařasený límec, který jste jistě viděli jako součást renesančního oblečení. A shoda těchto označení není vůbec náhodná – orgán obalující střevní klíčky vypadá (svým způsobem) téměř totožně. Přestože o něm tedy lékaři věděli už několik set let, o konkrétních charakteristikách tohoto ústrojí se vedly spory – jednak kvůli poměrně těžké přístupnosti, zabraňující jednoduchému prozkoumání, a také kvůli rozdílným pohledům na anatomickou klasifikaci.

Tajemné okruží

V minulých letech však převládl názor, že lze mesenterium považovat za jeden „kus“ a navíc je možné ho i oddělit od střeva a pobřišnice. To z hlediska současných názorů na anatomii znamená, že lze okruží považovat za samostatný orgán, a nikoli pouze za ústrojí patřící k orgánům jiným.

Záhadou však zůstává jeho funkce. Během evoluce hrálo okruží zásadní roli při vývoji našich předků směrem ke vzpřímené chůzi – právě okruží totiž udrželo celou délku střeva v poloze umožňující správné procházení potravy trávicím systémem; bez mesenteria by se střeva vlivem gravitace začala hroutit k pánevnímu dnu.

Pokud tedy samotná existence okruží žádnou novinkou není, proč je potřeba o něm mluvit jako o orgánu? Lékaři John Calvin Coffey a D. Peter O’Leary, kteří svým výzkumem uznání okruží jako orgánu velmi napomohli, zdůrazňují především pozornost, jež se mu nyní dostane. Současný výzkum totiž naznačuje, že řada onemocnění trávicího ústrojí s mesenteriem úzce souvisí – výrazné změny v okruží způsobuje třeba nebezpečná Crohnova nemoc.

Ve chvíli, kdy se z okruží stává samostatný orgán, se mu dostane také větší pozornosti lékařské i výzkumné obce, včetně založení specifických vědních podoborů. Bude zajímavé sledovat, zdali tato z pohledu laiků jen kosmetická změna skutečně povede ke zlepšení našeho povědomí o tom, co je okruží přesně zač.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom