Nový koronavirus už se šíří z člověka na člověka. Máme se ho bát?

Miliony Číňanů se přesouvají, aby oslavily Čínský nový rok. Horší období pro svůj úder si nový koronavirus vybrat nemohl.
koronavirus
koronavirus
AP

reklama

Záhadný koronavirus, který v Číně zabil 41 lidí a přes 1300 dalších nakazil, se šíří z člověka na člověka. Potvrdili to čínští vědci, kteří tak vyvrátili předchozí tvrzení úřadů, že se retrovirus šíří jen ze zvířat na člověka. Čínská vláda se potýká s novým zabijáckým koronavirem v nejrušnější cestovní sezoně roku, kdy se miliony Číňanů přesouvají, aby oslavily příchod lunárního Nového roku připadající na sobotu 25. ledna.

Prokletí letecké dopravy

Hlavní otázkou teď je, jak efektivně se může nový koronavirus šířit, tedy kolik lidí může jeden nakažený člověk ohrozit. Jisté je, že k šíření viru poprvé zaznamenaného 31. prosince 2019 ve středočínském Wu-chanu, přispívá letecká doprava. Koronavirus se z Wu-chanu dostal do Pekingu a Šanghaje, ale také do Singapuru, Soulu, na Tchaj-wan a zřejmě i do australského Brisbane.

Nakažené osoby jsou vždy Číňané, kteří buďto ve Wu-chanu přímo byli, nebo byli ve styku s lidmi odtamtud. Koronavirus byl zjištěn ve slinách a v jednom případě nemocný nakazil 14 zdravotníků. Napadá dýchací cesty a onemocnění se zpočátku projevuje jako nachlazení s běžnými příznaky jako jsou horečky, kašel a dýchací obtíže. Později se může vyvinout zápal plic a dojít k selhání ledvin. Pozitivní zprávou je, že z prokázaných 217 nakažených lidí se jich 25 uzdravilo.

Zdrojem nákazy je nejspíš některé ze zvířat prodávaných na tržišti ve Wu-chanu. Zde jsou k dostání hlavně mořské plody, ale také exotičtější zvířata včetně netopýrů. Právě ti jsou hlavními podezřelými.

Koronaviry byly až do 60. let 20. století známy jako původci onemocnění u zvířat a ptáků, poté se však začaly přenášet i na lidi. V roce 2002–2003 epidemie z rodu Betacoronavirus vyvolala především v Číně epidemii onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), při níž zahynulo 800 lidí a celkem 8000 jich onemocnělo. O deset let později pak byla diagnostikována nová forma koronaviru MERS (Middle East Respiratory Syndrome) s ohniskem na Arabském poloostrově.

(mih)

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama