28. února 2018 06:00

Nový čip má zabudovanou umělou inteligenci. Snižuje spotřebu baterky o 95 procent! Umělá inteligence šetří energii. Co to znamená?

Nový vývoj v otázkách umělé inteligence. Ovládne naše mobily?

Umělé inteligence v posledních několika letech pronikají do všech oborů lidské činnosti. Nejvíce se mluví o hrozbě toho, že člověka připraví o zaměstnání, ale méně se už vyzdvihuje, jak moc nám mohou pomoci.

MIT budiž pochválen

MIT neboli Massachusetský technologický institut je soukromá americká univerzita, která patří dlouhodobě mezi pět nejlepších výzkumných pracovišť na světě. Může se pyšnit rekordním počtem nobelistů, patentů i slavných absolventů. Zejména v oblasti technických oborů na světě prakticky nemá konkurenci. Když z ní vzejde nějaká zajímavá myšlenka nebo chytré vylepšení, je dobré dávat pozor, protože vynálezy z MIT mění svět opravdu prakticky neustále.

Čipy a umělá inteligence

Právě inženýři z MIT teď přišli s vylepšením čipů, které jsou specializované na takzvané neuronové sítě. Jedná se o momentálně nejlepší variantu “umělých inteligencí” – svou architekturou i funkcí napodobují to, co se děje v lidském mozku, díky tomu se takové programy umí samy učit, dokonce k tomu už ani nepotřebují člověka. Právě na tomto principu jsou založené umělé inteligence, které v posledních letech rozdrtily světové šampiony v pokeru, šachu nebo go.

Tyto programy a obecně neuronové sítě mají ale jednu slabinu – k tomu, aby mohly opravdu “myslet”, potřebují velkou výpočetní kapacitu a také spotřebovávají obrovské množství energie. Pro velké superpočítače to není pochopitelně žádný problém, ale obecně to brání jejich rozšíření do menších přístrojů, jako jsou například mobilní telefony.

A právě tento problém na MIT teď vyřešili. Přišli s úpravou počítačových čipů, která umí rovnou dvě věci současně. Jednak zrychluje specializované procesy nutné k fungování neuronové sítě tak, že je “umělá inteligence” třikrát až sedmkrát rychlejší než dříve. Ale především snižuje spotřebu takových čipů o 94–95 procent. A to je naprostá pecka, protože to otevírá umělým inteligencím celý svět.

Mobil chytřejší než chytrý

Pokud se tato technologie za několik let rozšíří, a podle prvních reakcí odborných médií tomu po čistě technologické stránce nic nebrání, mohly by se tak najednou programy na principu umělých inteligencí ocitnout i v mobilních telefonech, tabletech a ještě menší mobilní elektronice.

Co to znamená? V podstatě by to otevřelo svět takzvané augmentované realitě; rychle reagující umělé inteligence schopné rozpoznávat konkrétní lidi, jejich chování a další jedinečné vlastnosti, by byly najednou úplně všude, celý svět by se pokryl další vrstvou vylepšené reality. Také by se konečně mohl realizovat sen o “internetu věcí” – lednička, sporák nebo cokoliv dalšího by mohlo být vybavené umělou inteligencí, která by sledovala, jak se přístroj chová a upravovala by jeho funkce směrem k přáním zákazníka. Zda je to spíš ráj, nebo peklo, už necháme na každém z vás...

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom