30. listopadu 2020 20:00

Jak zachránit člověka s akutní otravou alkoholem? Nová metoda sází na hyperventilaci

Ročně zemřou na celém světě kvůli akutní otravě alkoholem tři miliony lidí, lékaři na urgentních příjmech přitom mají minimum možností, jak jim pomoci. Změnit to může metoda vyvinutá v Kanadě.

Rychlost, s jakou tělo odbourává alkohol, může významně zvýšit řízená hyperventilace. Podle týmu vědců z Toronta jde o metodu, kdy postižený hyperventiluje (tedy rychle a mělce dýchá) do přístroje, který reguluje hladinu oxidu uhličitého. Přístroj o velikosti cestovního kufříku je vybavený zásobníkem CO2 a pomáhá udržovat stálou hladinu oxidu uhličitého v krvi. Tím předchází obtížím, které hyperventilaci provázejí.

Hyperventilací proti alkoholu?

Hyperventilace je totiž proces, kdy se zrychleným a mělčím dýcháním vydýchává z těla oxid uhličitý. To pochopitelně za běžných okolností není žádoucí, ostatně hyperventilace nastává obvykle v důsledku strachu, úzkosti nebo stresové situace. Dochází tím ke snížení množství oxidu uhličitého v těle a následnému poklesu hladiny vápníku v krvi. Důsledkem mohou být dokonce křeče a bolest na hrudi jako při infarktu. Běžné je brnění rukou a nohou a také kolem úst.

Anesteziolog a vedoucí vědecký pracovník General Hospital Research Institute v Torontu Joseph Fisher uvedl, že jsou nemocnice v případech otravy alkoholem často bezmocné. Jedinou možností, jak v současné době zbavit tělo přebytečného etanolu, je dialýza. To je ale do značné míry neúčinný proces.

„Pacienti přicházejí v bezvědomí a jsou silně intoxikovaní alkoholem. Je obtížené je vyšetřit a není téměř nic, co byste mohli udělat. Musíte počkat, až to jejich játra metabolizují,“ uvedl Fisher.

Třikrát rychlejší odbourání alkoholu

Výzkumný tým své výsledky publikoval v odborném časopise Scientific Reports. Jak experiment probíhal? Na základě hypotézy, že plíce mohou hrát zásadní roli při odstraňování etanolu, nechal výzkumný tým pěti dospělým lidem vypít dvakrát po sobě půl sklenice vodky.

Po prvním napití trvalo účastníkům experimentu dvě až tři hodiny, než ze svého těla odstranili polovinu etanolu (měřeno dechovou zkouškou pomocí alkohol testeru). Napodruhé byli instruováni, aby hyperventilovali. Při každém výdechu se přitom podle Fishera uvolňoval alkohol, který se odpařil z krve.

Tělo dokázalo metabolizovat etanol třikrát rychleji, než kdyby se čekalo, až ho játra zpracují. To je sice skvělá zpráva, podle Fishera šlo ale o malý vzorek a bude potřeba dalšího testování. Přesto je i prvotní výsledek nadějný.

„Býval jsem pohotovostním lékařem a vím, že tam mají velké problémy s pacienty, kteří kromě jiného jsou ještě intoxikovaní alkoholem,“ řekl Fisher a dodal, že by to mohlo také zachránit životy malých dětí, které náhodně požijí alkohol.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom