Jak funguje nová vakcína proti covidu? Novavax se zásadně liší od Pfizera, Moderny, Astry i Janssena

Evropská léková agentura (EMA) doporučila k registraci již pátou vakcínu proti nemoci covid-19. Jmenuje se Nuvaxovid a jejím výrobcem je americká společnost Novavax.
Do Česka se blíží pátá vakcína proti covidu
Do Česka se blíží pátá vakcína proti covidu
iStock

reklama

Vakcína Nuvaxovid je také známá pod označením NVX-CoV2373. Podmínečná registrace bude platná ve všech státech Evropské unie, podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv bude v Česku držitelem rozhodnutí o registraci společnost Novavax CZ.

„Tato vakcína se liší od dříve registrovaných vakcín proti covid-19, jde o takzvanou proteinovou podjednotkovou vakcínu, nejedná se tedy o očkovací látku založenou na mRNA nebo virovém vektoru,“ vysvětlila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Na rozdíl od vakcín společností Pfizer/BioNTech (Comirnaty), Moderna (Spikevax), AstraZeneca (Vaxzevria) a Janssen Pharmaceutica (Janssen) pracuje s bílkovinou, tedy proteinem. Comirnaty a Spikevax jsou vakcíny typu mRNA, což jsou vakcíny obsahující molekulu mRNA (messenger RNA), která nese informaci pro výstavbu bílkoviny. Vakcíny AstraZeneca a Janssen jsou vytvořené z jiného viru (adenoviru), který byl upraven tak, aby obsahoval gen potřebný k tvorbě „spike proteinu“ viru SARS-CoV-2.

Česká republika objednala v první fázi 370 000 dávek vakcíny od Novavaxu
Autor: AP Česká republika objednala v první fázi 370 000 dávek vakcíny od Novavaxu

Na cestě je 1,3 milionu dávek

Klinické studie, které v USA, Mexiku a Velké Británii zahrnovaly dohromady 45 000 účastníků, stanovily účinnost proti původní variantě koronaviru SARS-CoV-2 na přibližně 90 % při příznakovém průběhu nemoci, proti vážnějšímu průběhu pak podle studií chrání dokonce ještě lépe. Pro varianty delta a omicron ale zatím klinické informace chybí. V srpnu 2021 firma Novavax informovala, že v případě třetí posilovací dávky vzroste ochrana proti variantě delta až šestinásobně.

Česká republika již během roku 2021 objednala 370 000 dávek této vakcíny, v záloze je dalších 1,3 milionu dávek. Tato proteinová vakcína pracuje na principu vyzkoušeném například u vakcín proti chřipce, pásovému oparu, žloutence typu B nebo lidskému papilomaviru.

Podávat se budou dvě dávky vakcíny po 21 dnech. Velkou výhodou vakcíny je její skladování – může být až půl roku v obyčejné ledničce ideálně při teplotě 2-6 °C, při teplotě -20 °C vydrží dva roky.

Jak vakcína funguje?

Základem nové vakcíny je bílkovina S-protein (spike protein) nacházející se na povrchu koronaviru SARS-CoV-2, která představuje jakýsi klíč, jímž se koronavirus dostává do buněk napadeného organismu. S-protein se vyrobí uměle a ve vakcíně se vpraví do těla, kde se ukáže takzvaným T a B buňkám našeho imunitního systému tak, aby v případě reálné infekce koronavirus bezpečně rozpoznaly a okamžitě začaly tvořit protilátky. Zatímco dosud používané vakcíny našemu imunitnímu systému dodávají postup, jak se bránit, vakcína Novavax pracuje přímo s výsledným S-proteinem.

Jak se vakcína vyrábí?

Postup výroby je následující. Vědci vezmou reálný koronavirus a vloží jej do baculoviru, jehož přirozeným hostitelem je hmyz. Upravený baculovirus zaútočí na buňky můry, které se brání vytvářením S-proteinů. Ty se pak jednoduše z buněk seberou, složí do nanočástic připomínajících svou strukturou koronavirus a použijí do vakcíny.

Kromě S-proteinů vakcínu tvoří ještě jedna důležitá složka, jejímž úkolem je vyprovokovat náš imunitní systém. Jde o saponin, který se získává z měkké části kůry jihoamerického stromu mydlokor tupolistý (Quillaja saponaria). Saponin ve spojení s vodou bublá podobně jako mýdlo, ostatně kůra mydlokoru se jako mýdlo běžně používala. Saponiny přidané ve vakcíně pak slouží jako takzvaný adjuvans a vyvolají silnější imunitní reakci, než jakou by měl na svědomí samotný antigen.

Evropská léková agentura sídlí v Amsterodamu
Autor: AP Evropská léková agentura sídlí v Amsterodamu

Vakcína z Prahy i ze Švédska

Zásadní část vakcíny vzniká jen kousek od Prahy v osadě Bohumil u Jevan. Ve své továrně tady americký Novavax na hmyzích buňkách vyrábí klíčový S-protein. Buňky můr se pomocí cukrů a vitamínů ve speciálních tancích 40 dnů kultivují. Na konci celého procesu je přes 6 tun účinné látky, která se pak čistí od nežádoucích příměsí.

Jestliže S-protein vzniká kousek od Prahy, adjuvans se vyrábí ve Švédsku. Samotná vakcína se pak kompletuje v Německu.

Evropská léková agentura zahájila průběžné hodnocení (rolling-review) vakcíny od Novavaxu už 3. února 2021 a bude ji i po podmínečné registraci pečlivě sledovat. V procesu posuzování jsou pak ještě další čtyři vakcíny včetně ruského Sputniku V.

ZDROJ: Státní ústav pro kontrolu léčiv

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama