Slavný režisér Počátku a Dunkerku chystá film o otci atomové bomby. Kdo by si ho mohl zahrát?

Každý projekt Christophera Nolana budí obrovská očekávání a aktuálně ohlášený životopis fyzika Roberta Oppenheimera rozhodně není výjimkou.
Christoher Nolan chystá film o otci atomové bomby
Christoher Nolan chystá film o otci atomové bomby
Warner Bros. / Getty Images

reklama

Jen málokterý režisér má kolem sebe vybudovanou takovou auru jako Christopher Nolan. Autor Počátku, Interstellaru či batmanovské trilogie o Temném rytíři nyní ohlásil svůj další projekt, který bude následovat po loňském fascinujícím experimentu jménem Tenet. Nolan se vrátí k období kolem druhé světové války, v níž se odehrával už jeho snímek Dunkerk, a v centru dění se ocitne jeden velmi slavný a historicky zásadní vědec.

Fyzik Oppenheimer podle Nolana

Nolan své oblíbené hrátky s fyzikálními zákony neopustí ani tentokrát, zaměří se totiž na fyzika Roberta Oppenheimera. Tento tzv. otec atomové bomby byl během 40. let zapojen do projektu Manhattan, který vyvrcholil svržením jaderných hlavic na japonská města Hirošima a Nagasaki. Právě Oppenheimer sehrál v projektu zásadní roli, a to nejen díky svému špičkovému vzdělání na poli teoretické fyziky, nýbrž i jako zdatný organizátor mnoha vědců, často uprchlíků z Evropy před nacismem. Po válce se však na dalším vývoji smrtících zbraní podílet nechtěl, kvůli čemuž byl následně podezírán McCarthyho komisí ze spolupráce se Sovětským svazem. Takový příběh rozhodně stojí za zfilmování.

O detailech projektu zatím není nic známo, Nolan však dlouhodobě hovořil o svých plánech natočit životopisný film. Nyní se mu tento sen zřejmě splní a budeme velmi zvědaví, jaké tváře uvidíme před kamerou – z herců se totiž zatím skloňuje pouze jméno Cilliana Murphyho. Ten s Nolanem už několikrát spolupracoval, naposledy právě ve zmíněném Dunkerku. Není přitom jisté, že se Murphy chopí právě role Oppenheimera, fyzické podoby obou mužů si ovšem nelze nepovšimnout.

Kino až na prvním místě

Zatímco fanoušci historie mohou být zvědaví, jak osobitým způsobem Nolan k Oppenheimerova příběhu přistoupí, filmoví příznivci mohou spekulovat i nad tím, jakým způsobem tento snímek vlastně vznikne. Nolan byl totiž dlouhé roky spojen se studiem Warner Bros., které však loni v rámci koronavirových proměn trhu sáhlo k radikálnímu kroku – chce veškeré své filmy souběžně s kiny nabízet i na streamovací platformě HBO Max, což Nolan, staromilský fanoušek stříbrného plátna, odmítl.

Podle zámořských zdrojů se tedy Nolan poohlíží po jiném studiu, jež by mu umožnilo nejen snímek natočit v podmínkách, které si nadiktuje, ale rovněž jej i důstojně distribuovat primárně v kinech. Vzhledem k tomu, že jeho režijní počiny dosud v kinech vydělaly bezmála pět miliard dolarů, o nápadníky mezi studiovými pohlaváry jistě nebude mít nouzi.

reklama

reklama