Neznámý hlupák zdrogoval šimpanze v norské zoo. Zvíře si pokusilo ukousnout ruku

Šimpanz málem doplatil na hloupý vtip s drogami. Anebo nešlo o vtip, ale o opravdu zlý úmysl.
Šimpanz v ohrožení... i v zoo
Šimpanz v ohrožení... i v zoo
pixabay.com

reklama

Drogy u šimpanze

Norsko v únoru zaskočil nečekaně barbarský čin neznámého návštěvníka zoologické zahrady Dyreparken v Kristiansandu. Tento člověk hodil do výběhu šimpanzů plastovou láhev naplněnou neznámou drogou – k jejímu obsahu se dostal nejslavnější místní šimpanz Julius, který pak vše uvnitř zkonzumoval. Norské noviny oznámily, že zvíře utrpělo několik vážných poranění, nejhorší je pokousaná paže, kterou si zdrogovaný šimpanz pokusil ukousnout.

Devětatřicetiletý šimpanzí samec se po tomto incidentu, který se odehrál na konci února, pomalu zotavuje, norská policie mezitím na základě záznamů z bezpečnostních kamer začala s vyšetřováním a pátráním po viníkovi. Zatím ale nemá žádnou stopu, vyzývá proto návštěvníky, kteří byli v den tragédie v zoo, aby se přihlásili, pokud by měli jakékoliv stopy.

Jsme naprosto šokovaní,” uvedl veterinář Rolf-Arne Ølberg, který se o šimpanze stará. “Jsme strašně rádi, že se Julius zlepšuje a jeho zranění se hojí; mohlo to být mnohem horší.”

Co se vlastně stalo?

Zpočátku si nikdo ničeho nevšiml. První náznaky, že je něco špatně, zaznamenali ošetřovatelé 21. února večer. Všimli si, že se Julius chová divně – seděl v rohu, byl zjevně rozrušený a na jeho těle byla spousta krve. Šimpanzi nám sice mohou připadat roztomilí, ale mají obrovskou sílu – dospělý samec, jako je Julius, dokáže snadno zabít člověka. Proto veterináři použili uspávací pušku, aby zvíře mohli vyšetřit. Ošetřili vážně pokousanou ruku a začali řešit, proč to vlastně Julius udělal. Nejprve si mysleli, že měl v ruce nějakou infekci a pokusil se ji tímto neobvyklým způsobem odstranit, ale pak se k nim dostaly informace od návštěvníků zoo.

Ti popsali, že viděli někoho hodit do výběhu šimpanzů láhev, která šimpanze zaujala. Celou tu dobu musel být Julius pod anestetiky, aby si dále neubližoval. Veterináři mu odebrali vzorky moči a krve a nechali je vyšetřit na specializovaném pracovišti v nemocnici svatého Olava v Trondheimu. Tam potvrdili, že v jeho tělních tekutinách jsou opravdu obsažené stopy nějaké drogy, její typ a původ ale lékaři nebyli schopni popsat.

Doplatil na inteligenci

Julius byl jediný šimpanz z osmi, které tato zoo chová, který se mohl k droze dostat – paradoxně díky své inteligenci. Je totiž jediný natolik chytrý a obratný, že umí odšroubovat víčka z plastových lahví – a dobře se to o něm ví. Veterináři i policie se tedy obávají, že mohlo jít o plánovaný útok nějakého šílence, zostřili tedy bezpečnostní opatření v okolí. Je samozřejmě možné, že mohlo jít jen o nějakého drogově závislého člověka, který hodil láhev k šimpanzům “jen” z hlouposti, ale opatrnosti není nikdy dost. Juliovi se ale daří dobře, rány se mu hojí a především se u něj neprojevily žádné psychické problémy, které mohly po přijmutí drogy nastat. Julius se v této zoologické zahradě narodil a je v podstatě jedním z jejích symbolů.

Text: MK
 

reklama

reklama