6. října 2017 10:19

Němci mají ze svých bývalých afrických kolonii 1100 lebek. Nyní je budou zkoumat

Odvezené kosterní pozůstatky Afričanů poslouží antropologickému výzkumu.

Zhruba 1100 lidských lebek obyvatel jedné z bývalých německých kolonií v Africe prozkoumají němečtí vědci ve spolupráci se svými kolegy ze Rwandy, Burundi a Tanzanie. Společný projekt by měl být vzorem pro zacházení s ostatky v antropologických sbírkách, uvedla berlínská nadace, která lebky vlastní. Po prozkoumání by se některé mohly vrátit zpět do Afriky.

Lebky – kde se vzaly

Lebky v kolonii Německá východní Afrika, která se rozkládala na dnešním území Tanzanie, Rwandy a Burundi, shromáždil a později do Německa přivezl lékař a antropolog Felix von Luschan na přelomu 19. a 20. století. Následně byly uložené ve sbírkách berlínského národopisného muzea.

Celá antropologická sbírka muzea se skládala z lebek zhruba 6000 lidí z celého světa, dnes se jich v majetku berlínské nadace, která je získala, nachází ještě na 5000. U zhruba 1100 z nich se podařilo určit, že jde o lebky lidí z bývalé německé kolonie ve východní Africe.

Pokud se prokáže, že lebky patří obětem poprav nařízených bývalými kolonizátory, bude nutné hovořit i o jejich vrácení, řekl Bernhard Heeb z berlínského Muzea pravěkých a raných dějin. Podle dosavadních poznatků ale mezi lebkami žádná oběť poprav není, dodal.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom