Němci mají ze svých bývalých afrických kolonii 1100 lebek. Nyní je budou zkoumat

Odvezené kosterní pozůstatky Afričanů poslouží antropologickému výzkumu.
Lidské lebky
Lidské lebky

reklama

Zhruba 1100 lidských lebek obyvatel jedné z bývalých německých kolonií v Africe prozkoumají němečtí vědci ve spolupráci se svými kolegy ze Rwandy, Burundi a Tanzanie. Společný projekt by měl být vzorem pro zacházení s ostatky v antropologických sbírkách, uvedla berlínská nadace, která lebky vlastní. Po prozkoumání by se některé mohly vrátit zpět do Afriky.

Lebky – kde se vzaly

Lebky v kolonii Německá východní Afrika, která se rozkládala na dnešním území Tanzanie, Rwandy a Burundi, shromáždil a později do Německa přivezl lékař a antropolog Felix von Luschan na přelomu 19. a 20. století. Následně byly uložené ve sbírkách berlínského národopisného muzea.

Lebka. Lidská lebka!
Autor: http://pixabay.com Lebka. Lidská lebka!

Celá antropologická sbírka muzea se skládala z lebek zhruba 6000 lidí z celého světa, dnes se jich v majetku berlínské nadace, která je získala, nachází ještě na 5000. U zhruba 1100 z nich se podařilo určit, že jde o lebky lidí z bývalé německé kolonie ve východní Africe.

Pokud se prokáže, že lebky patří obětem poprav nařízených bývalými kolonizátory, bude nutné hovořit i o jejich vrácení, řekl Bernhard Heeb z berlínského Muzea pravěkých a raných dějin. Podle dosavadních poznatků ale mezi lebkami žádná oběť poprav není, dodal.

ČTK

reklama

reklama