Největší weby na světě. Chodíte na ně?

Víte, které webové stránky jsou nejnavštěvovanější? Někteří zástupci jsou zcela zřejmí, jiní vás ovšem nejspíše překvapí. A jak si vlastně stojí sociální sítě? Podívejte se na přehled.
Jaké jsou největší weby na světě?
Jaké jsou největší weby na světě?
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Všichni to sledujeme a je nám to vlastně jasné: počet stránek, které slouží jako zdroje zábavy a informací, se neustále zvyšuje, a tak roste i množství zajímavého webového obsahu. Na internetu je navíc stále více lidí aktivních uživatelů, a tak i čísla návštěvnosti webů neustále rostou. Víte ale, které stránky jsou nejnavštěvovanější, a tedy největší na světě? Některé z nich byste jistě vymysleli, ale nechme si poradit od čísel. Ty tentokrát pocházejí z webu Alexa.com a týkají se návštěvnosti stránek ve Spojených státech. Znáte třeba všechny stránky z první desítky?

Pořadí největších webů

Na celý žebříček se můžete podívat v atraktivním pojetí infografiky zde, ale pokud se vám nechce rozsáhlým obrázkem prokousávat, tady je náš výtah toho nejzajímavějšího: Internetu vládne konglomerát Alphabet Inc., založený vedoucími postavami Googlu. Sdružuje totiž nejen služby nejrozšířenějšími vyhledávače, který se samozřejmě umístil na čele žebříčku, nýbrž i největší video platformy YouTube, která je na trochu překvapivém druhém místě. Bronz obsadil Facebook, což vás asi nepřekvapí; pod něj rovněž spadá Instagram, celkově třináctý.

Bramborovou příčku obsadil obchodní moloch Amazon, který je navíc vlastnicky propojený třeba s filmovou databází IMDB (29. místo) či videoherní platformou Twitch (40. místo). Pátý je všestranný portál Yahoo!, spojený s obrázkovým webem Imgur a mikroblogovací platformou Tumblr – oba se nacházejí ve druhé desítce. Šestá je encyklopedie Wikipedia, sedmá stále oblíbená sociální síť starší generace Reddit, osmá aukční legenda eBay, devátý skončil v zámoří stále populární Twitter a desítku uzavírá stále oblíbenější Netflix, nabízející filmy a seriály on-line. V čem nás výsledky překvapily?

Trendy ve světě

Jednak nutno brát v potaz, že některé ze zmíněných služeb (Reddit, Tumblr, Imgur…) jsou u nás jen málo rozšířené a v tuzemských žebříčcích by se rozhodně neumístily. Naopak sociální sítě stále hrají prim – v první desítce jsou totiž tři a ve druhé dokonce pět (vedle zmíněných ještě Pinterest a LinkedIn)! Sociálno tedy bez debat stále vládne internetu… Naopak odvrácená strana webu, tedy ilegální obsah a pornografie, je zastoupena méně, než bychom čekali – v první stovce pouze pěti stránkami!

A pokud bychom se podívali do dalších koutů světa, výsledky by zahýbala především Čína. Ta má totiž vlastní alternativy téměř všeho, a tak bychom měli žebříček zahlcen u nás nepoužívanými weby jako Baidu (vyhledávač), Tencent QQ (chatovací platforma) či Taobao (nákupy). V podobném duchu zmiňme nejpopulárnější ruský web, obdobu Facebooku s názvem VKontakte. O regionální specifika tedy není nouze, ale zmíněná americká desítka odráží nejvýraznější trendy po celém světě.

Text: MS

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama