Největší otrava v dějinách: 60 milionů muslimů bylo otráveno arzenem

O nejhorší masové otravě v dějinách se prakticky nic neví: odehrála se totiž v Pákistánu a Bangladéši.
V ohrožení života - vodou
V ohrožení života - vodou
http://pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Indický subkontinent zaznamenal ve dvacátém století bouřlivý rozvoj. Teprve nyní se ale ukazuje, jaká byla daň za pokrok. Poté, co tam v sedmdesátých letech byly vyvrtány studny, miliony lidí byly vystaveny jedovatému arzenu, který pronikl do pitné vody.

Desítky milionů lidí ohroženo otravou

Když se tento kov dostane z okolních vrstev kamenů a půdy do vody, může ve vysokých koncentracích způsobit rakovinu, kardiovaskulární nemoci a také mentální a vývojové poruchy. Nyní se ukazuje, že Pákistán je tímto problémem postižený nejvíc – týká se neuvěřitelných 70 milionů lidí.

Až do devadesátých let dvacátého století se o tomto problémů netušilo, teprve pak přišli vědci s oznámením, že v deltě Gangy-Brahmaputry se nacházejí extrémní koncentrace arzenu. Světová zdravotnická organizace (WHO) tehdy varovala, že jen v Bangladéši pije takto kontaminovanou vodu mezi 35–77 miliony lidí. Roku 2014 už WHO upozornila, že se celosvětově tento problém týká až 200 milionů osob na celém světě – drtivá většina z nich přitom žije v Bangladéši, Indii, Vietnamu a Nepálu.

Indus
Autor: Akbar Khan Niazi Indus

Již několik starších výzkumů upozorňovalo, že zasažen může být i Pákistán, chyběla však data, který by to potvrzovala. Vědci měli jen náznaky, že v některých podzemních rezervoárech v Pákistánu by mohla být zvýšená úroveň arzenu. Profesor Joel Podgorski ze švýcarského Federálního institutu pro výzkum vody v Dübendorfu se to pokusil potvrdit – anebo vyvrátit. Dospěl však ke zcela nečekaným číslům – situace v Pákistánu je ještě horší,  než si kdokoliv myslel.

Podgorského tým nejprve měřil úroveň arzenu ve vzorcích vody ze 120 studní napříč Pákistánem z hloubek 3–70 metrů. Více než dvě třetiny výrazně překračovaly normy stanovené Světovou zdravotnickou organizací a řada studní zejména v oblasti kolem řeky Indus měla koncetrace dokonce extrémně zvýšené – měly objem přes 200 mikrogramů arzenu na litr vody.

Indus z vesmíru
Autor: NASA Indus z vesmíru

Všechny oblasti, kde byly studny nejjedovatější, spojovala vysoká kyselost půdy a také poměrně mladé sedimenty, jimiž byla krajina tvořená. Starší usazeniny už byly totiž vodou promyté natolik, že z nich arzen stihl odtéci do oceánu, kde je jeho koncentrace v obrovské mase vody zanedbatelná.

Vědci pak vytvořili první regionání mapu rizik, která ukazuje, jak vysoká je pravděpodobnost, že v různých oblast Pákistánu hrozí studny s jedovatou vodou. V článku vydaném odborným časopisem Science Advances, kde mapa i studie vyšla, autoři upozorňují, že jen v Pákistánu je vodě s pětinásobkem limitu stanoveným WHO vystaveno přibližně 60 milionů osob!

Vědci doufají, že alarmující výsledky této práce budou pro pákistánské úřady dostatečnou motivací, aby začaly testovat kvalitu vody ve studních v oblastech, kde hrozí nejsilnější rizika.

Proč by nás to mělo zajímat?

Nedávná analýza českých vědců popsala, že téměř polovina běženců a imigrantů, kteří se dostávají do Evropy, popisuje jako jeden z hlavních důvodů pro útěk ze své vlasti právě zničené životní prostředí. Po válce a chudobě to byl třetí nejčastější důvod imigrace mezi Syřany a právě Pákistánci žijícími v rakouských uprchlických táborech.

Text: MK

Reklama
Reklama