24. ledna 2020 13:05

Největší migrace planety: V Číně je v pohybu 400 milionů lidí a koronavirus s nimi

Cestovní sezona spojená s oslavami čínského Nového roku vrcholí a stamiliony Číňanů už dorazily za svými rodinami. Horší scénář pro šíření nového koronaviru si lze jen těžko představit.

Pokud si myslíte, že největším řízeným pohybem lidí na zemi je pouť do Mekky nebo každoroční snaha Američanů dostat se na Den díkůvzdání k nejbližšímu stolu s krocanem, jste na omylu. Zatímco poutníků se v Mekce ročně sejdou maximálně 2 miliony a vůně pečeného krocana zvedne z pohovky 51 milionů Američanů, oslavy tradičního čínského Nového roku uvedly v roce 2016 do pohybu těžko uvěřitelných 385 milionů Číňanů.

Letos jich přitom může být mnohem víc, a to i přes opatření čínské vlády související s epidemií nového koronaviru 2019-nCoV ve střední Číně. Virem se od prosince 2019 nakazilo už přes 1300 lidí a 41 jich zemřelo. Úřady uzavřely 11milionový Wu-chan a budují zde speciální nemocnici pro 1000 pacientů, virus se přesto rozšířil do 14 čínských provincií a také do Hongkongu a Makaa. Jeho výskyt je ale hlášený i na Tchaj-wanu, v Japonsku, Jižní Koreji, Thajsku, Singapuru a v USA. Tedy přesně v těch zemích, kam Číňané na oslavy lunárního Nového roku tradičně cestují.

Následující video pochází z neupřesněné nemocnice ve městě Wu-chan. "Tato nahrávka byla sdílena na sociální síti Weibo, ale pak byla smazána. Žena na videu říká, že mrtvá těla byla ponechána na chodbách nemocnice, zatímco se vedle nich lékaři starají o ostatní pacienty," píše k videu uživatel Ezra Cheung, který ho umístil na Twitter.

Proč musí Číňané cestovat zrovna teď?

I když letošní lunární, nebo chcete-li, tradiční čínský Nový rok připadá na sobotu 25. ledna, masy Číňanů jsou v pohybu už dávno před tím. Cestovní sezona spojená s oslavami nového roku – čínsky se nazývá čchun-jün (v anglickém přepisu chunyun) – trvá obvykle 40 dnů a během té doby se snaží stamiliony Číňanů dostat ke svým rodinám, aby s nimi slavily příchod Nového lunárního roku. Jen v roce 2016 v tomto období Číňané uskutečnili 3 miliardy jednotlivých cest.

Součástí oslav je týdenní volno (letos od 24. ledna do 30. ledna), během kterého se život v zemi prakticky zastaví. Proč vlastně tolik Číňanů cestuje? Důvody jsou jednoduché. Od hospodářských reforem v 70. letech 20. století a vytvoření zvláštních ekonomických zón se za prací vydává stále více sezonních dělníků. Jejich počet není znám, ale v roce 2000 se odhadoval na 200 milionů.

Stejně tak se zvýšil počet studentů univerzit a dalších vysokých škol – v roce 2006 bylo mezi 194 miliony cestujících, kteří v období čchun-jün cestovali vlakem, téměř 7 milionů studentů.

Svátky ve světě znamenají přesuny milionů lidí

Čínský čchun-jün se svými odhadovanými 400 miliony lidí v pohybu je bezkonkurenčně největší řízenou migrací na Zemi. V Karbalá na jihu Iráku se v roce 2016 při každoročním svátku Arbaín (což v arabštině znamená číslovku 40) shromáždilo na 40 milionů šíitských poutníků, aby uctily památku proroka Mohameda a smrt imáma Husajna v 7. století.

Největším festivalem a poutí hinduistů je pak svátek Kumbhaméla, který se koná vždy čtyřikrát za 12 let. V roce 2013 se jej účastnilo 30 milionů lidí.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom