Největší migrace planety: V Číně je v pohybu 400 milionů lidí a koronavirus s nimi

Cestovní sezona spojená s oslavami čínského Nového roku vrcholí a stamiliony Číňanů už dorazily za svými rodinami. Horší scénář pro šíření nového koronaviru si lze jen těžko představit.
V Číně se při oslavách Nového roku přesouvají stamiliony lidí
V Číně se při oslavách Nového roku přesouvají stamiliony lidí
istockphoto.com/Wenjie Dong

reklama

Pokud si myslíte, že největším řízeným pohybem lidí na zemi je pouť do Mekky nebo každoroční snaha Američanů dostat se na Den díkůvzdání k nejbližšímu stolu s krocanem, jste na omylu. Zatímco poutníků se v Mekce ročně sejdou maximálně 2 miliony a vůně pečeného krocana zvedne z pohovky 51 milionů Američanů, oslavy tradičního čínského Nového roku uvedly v roce 2016 do pohybu těžko uvěřitelných 385 milionů Číňanů.

Úřady požádaly obyvatele Wu-chanu, aby nikam necestovali
Autor: istockphoto.com/JohnCrux Úřady požádaly obyvatele Wu-chanu, aby nikam necestovali

Letos jich přitom může být mnohem víc, a to i přes opatření čínské vlády související s epidemií nového koronaviru 2019-nCoV ve střední Číně. Virem se od prosince 2019 nakazilo už přes 1300 lidí a 41 jich zemřelo. Úřady uzavřely 11milionový Wu-chan a budují zde speciální nemocnici pro 1000 pacientů, virus se přesto rozšířil do 14 čínských provincií a také do Hongkongu a Makaa. Jeho výskyt je ale hlášený i na Tchaj-wanu, v Japonsku, Jižní Koreji, Thajsku, Singapuru a v USA. Tedy přesně v těch zemích, kam Číňané na oslavy lunárního Nového roku tradičně cestují.

Následující video pochází z neupřesněné nemocnice ve městě Wu-chan. "Tato nahrávka byla sdílena na sociální síti Weibo, ale pak byla smazána. Žena na videu říká, že mrtvá těla byla ponechána na chodbách nemocnice, zatímco se vedle nich lékaři starají o ostatní pacienty," píše k videu uživatel Ezra Cheung, který ho umístil na Twitter.

Proč musí Číňané cestovat zrovna teď?

I když letošní lunární, nebo chcete-li, tradiční čínský Nový rok připadá na sobotu 25. ledna, masy Číňanů jsou v pohybu už dávno před tím. Cestovní sezona spojená s oslavami nového roku – čínsky se nazývá čchun-jün (v anglickém přepisu chunyun) – trvá obvykle 40 dnů a během té doby se snaží stamiliony Číňanů dostat ke svým rodinám, aby s nimi slavily příchod Nového lunárního roku. Jen v roce 2016 v tomto období Číňané uskutečnili 3 miliardy jednotlivých cest.

Na Nový rok chtějí být všichni Číňané se svými rodinami
Autor: istockphoto.com/Zhang Rong Na Nový rok chtějí být všichni Číňané se svými rodinami

Součástí oslav je týdenní volno (letos od 24. ledna do 30. ledna), během kterého se život v zemi prakticky zastaví. Proč vlastně tolik Číňanů cestuje? Důvody jsou jednoduché. Od hospodářských reforem v 70. letech 20. století a vytvoření zvláštních ekonomických zón se za prací vydává stále více sezonních dělníků. Jejich počet není znám, ale v roce 2000 se odhadoval na 200 milionů.

Stejně tak se zvýšil počet studentů univerzit a dalších vysokých škol – v roce 2006 bylo mezi 194 miliony cestujících, kteří v období čchun-jün cestovali vlakem, téměř 7 milionů studentů.

Svátky ve světě znamenají přesuny milionů lidí

Čínský čchun-jün se svými odhadovanými 400 miliony lidí v pohybu je bezkonkurenčně největší řízenou migrací na Zemi. V Karbalá na jihu Iráku se v roce 2016 při každoročním svátku Arbaín (což v arabštině znamená číslovku 40) shromáždilo na 40 milionů šíitských poutníků, aby uctily památku proroka Mohameda a smrt imáma Husajna v 7. století.

Největším festivalem a poutí hinduistů je pak svátek Kumbhaméla, který se koná vždy čtyřikrát za 12 let. V roce 2013 se jej účastnilo 30 milionů lidí.

(mih)

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama