6. května 2017 06:00

Nejpokročilejší genetická manipulace: vědci vytvořili úplně nové děsivé vosy

Normálně mají vosy černé oči. Genetičtí inženýři však pomocí metody CRISPR stvořili vosy, které mají oči rudé.

Už na první pohled vypadají extrémně děsivě: černé tělo a krvavě červené oči jim propůjčují ďábelský vzhled. A navíc byly stvoření v laboratoři, což v nás zase vyvolává strach z Frankensteinova monstra. Geneticky upravené parazitické vosy zkrátka kombinují ty nejděsivější vlastnosti, jako si jen člověk může představit. Ve skutečnosti však mohou být lidstvu prospěšné jako málokterý jiný tvor.

Jsou totiž jedinečnou ukázkou toho, jak daleko již dosahují naše schopnosti geneticky manipulovat DNA – jak hluboko sahají naše znalosti tohoto fenoménu i to, jak precizně a spolehlivě ho umíme měnit.

Genetický editační nástroj CRISPR/Cas9 je zatím nejúčinnější metodou, jak měnit strukturu DNA; dá se pomocí něj rychle a spolehlivě „vystříhávat“ i měnit vše v DNA. Organismy tak mohou být o některé vlastnosti připravovány, anebo naopak jim člověk může jiné vlastnosti dát.

V tomto případě se genetici z Riverside’s Akabari lab pokusili vytvořit co nejnápadnější změnu, ale současně změnu funkční. Svůj úspěch popsali v článku, který na konci dubna vyšel v odborném časopise Scientific Reports. Parazitická vosa Nasonia vitripennis má normálně oči černé, genetičtí kouzelníci ale jejich přirozenou barvu dokázali změnit na strašidelnou rudou. Zrak přitom vose slouží stejně dobře jako předtím – a protože je tato změna na úrovni DNA, také se přenese na její potomstvo – vznikne tak populace vizuálně zcela odlišných včel. Pochopitelně zůstane její existence omezena pouze na uzavřené prostředí laboratoře, odkud by se neměla nikdy dostat ven – tedy, pokud si „příroda nenajde cestu“.

Tento úspěch je tak velký zejména proto, že vosa je značně velké zvíře a tedy je komplikovaný organismus. Doposud se metody CRISPR/Cas testovaly především na jednobuněčných a malých mnohobuněčných organismech – schopnost změnit něco tak velkého, jako je vosa, je jednoznačných důkazem, že je člověk v tomto oboru již velmi schopným tvořitelem.

Současně ale tato práce upozorňuje na stále větší rizika spojená s genetickými manipulacemi; úprava genomu vosy je neškodná, ale podobným způsobem se dá také zvýšit bakteriální rezistence nebo modifikovat nějaký mikroorganismus, aby člověku škodil. Právě biologické teroristické hrozby jsou podle mnohých vědců tím největším rizikem, které může v nejbližších letech nejvíc uškodit lidstvu jako celku.

Text: MK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom