Nejnebezpečnější ryba… není žralok

Schválně zkuste jednoduchou hru. Řekněte vašim blízkým, ať vám jen tak rychle z hlavy řeknou jména pěti nejnebezpečnějších ryb. Bezesporu se mezi nimi objeví žralok bez ohledu na to, že nejde o rybu.
Bojíte se žraloků?
Bojíte se žraloků?
pixabay.com

reklama

Pravé ryby…

Sardinka, sleď, kapr, pstruh, losos… ale třeba i arapaima, perutýn nebo odranec, ať vyjmenujeme ryby známé i ty exotické. Pravé ryby, tedy ryby kostnaté (Osteichthyes) už ve svém pojmenování nesou hlavní rozlišovací znak od paryb (Chondrichthyes). Název paryby vznikl pro odlišení žraloků a rejnoků od ostatních tvorů, které dál označujeme jako „pravé“ ryby.

Kapitální úlovek kapra
Autor: ASSOPECHE Kapitální úlovek kapra

... paryby...

Jak bylo uvedeno výše, žraloci nejsou kostnaté ryby, což bezesporu zaznamenal každý, kdo měl tu, pro mnohého pochybnou, čest, mít žraloka na talíři. Vtip je v tom, že zatímco kostnaté ryby – a jen si vzpomeňte na vánočního kapra – mají kostru tvořenou kostmi, svaly paryb se upínají ke chrupavkám.

Kapří rentgen
Autor: lorian Elias Rieser / Creative Commons / CC-BY-SA Kapří rentgen

Příroda má vždycky nějakou výjimku a u ryb je onou výjimkou jeseter, který sice patří k pravým rybám, ale druhotně se mu kostra během evoluce změnila na chrupavku. Jeho předci měli kosti tak, jak je známe od jiných druhů ryb. Takže pozor na chyták: jeseter je i přes svou chrupavčitou kostru rybou.

Žralok dlouhoploutvý má na svědomí stovky lidí
Autor: istockphoto.com/NaluPhoto Žralok dlouhoploutvý má na svědomí stovky lidí

… a kytovci

Jakkoliv mohou velryby připomínat velké ryby, tak kytovci jsou savci. Velryby a delfíni, od mohutného vorvaně po sladkovodního delfínovce amazonského. Mají mateřské mléko a dýchají plícemi, proto se musí vynořovat nad hladinu. Takže delfín či vorvaň nepatří ani mezi ryby, ani mezi paryby. Nicméně i tady učitelé biologie rádi kladou chyták: zařaďte žraloka velrybího. A otázku doprovodí fotkou. Mrkněte na obrázek a uznejte, že je matoucí.

Žralok velrybí Rhincodon typus
Autor: Arturo de Frias Marques CC BY-SA 4.0 Žralok velrybí Rhincodon typus

Opravdu vypadá jako velryba, tedy savec. A přitom patří stejné „parybí“ skupiny jako rejnoci a žraloci.

Kosatka ve výskoku
Autor: Thinkstock Kosatka ve výskoku

Text: Topi Pigula

reklama

reklama