10 nejlepších seriálů z lékařského prostředí

Lékařské prostředí je pro filmaře vděčným místem k natáčení. Snad nikde jinde nezažijete tak široké spektrum emocí jako na chodbách nemocnic a operačních sálech.
Seriály z lékařského prostředí často těží z charismatických a životem zkoušených hrdinů
Seriály z lékařského prostředí často těží z charismatických a životem zkoušených hrdinů
FOX / Warner Bros.

reklama

Už 29. srpna odstartuje na Primě nový seriál 1. MISE, jehož prostřednictvím budete moci sledovat výcvik mladých lékařů, kteří se mají připojit k elitní vojenské jednotce. Seriál, pohybující se na pomezí fiktivní reality show, nechá nahlédnout do zákulisí tvrdého výcviku i samotné práce vojenských lékařů, která v rámci seriálů nebývá tím nejběžnějším námětem. Pokud se tedy chcete na vysílání 1. MISE náležitě připravit a mít s čím porovnávat, nabízíme vám desítku těch nejlepších seriálů z lékařského prostředí, které se kdy mihly na televizních obrazovkách.

10) Plastická chirurgie s. r. o. (2003)

Začněme snad nejhůře přeloženým názvem seriálu, který se v originále jmenuje Nip/Tuck, nenechte se jím ale odradit. Dvojice hlavních hrdinů – plastičtí chirurgové Sean a Christan – si své řemeslo poměrně užívá do chvíle, než přijde muž s žádostí o transplantaci celého obličeje. Tím se už před 18 lety rozběhla pozoruhodná série bizarních a scenáristicky tak přestřelených momentů a situací, na které nejde jen tak zapomenout. Plastická chirurgie s. r. o. funguje také jako sonda do světa bohatých, který možná neoplývá takovým luxusem, jak by si mohli mnozí představovat, a protože vznikl krátce po startu nového milénia, je na dnešní poměry rovněž studnicí nekorektních vtípků a sexu.

9) Dr. Death (2021)

Pokud máte naopak chuť na něco zbrusu nového, máme pro vás tip na seriál Dr. Death, který zpracovává skutečný příběh doktora Christophera Duntsche. Bývalý neurochirurg, který pracoval v nemocničním komplexu Dallas-Fort Worth Metroplex, nechvalně proslul svým vskutku svérázným výkladem Hippokratovy přísahy. Při zákrocích totiž svým pacientům nepomáhal, nýbrž jim způsoboval další problémy a utrpení. Dva lidé po jeho zákrocích zemřeli a nepochybně by přišli další, kdyby nebylo nechutné Duntschovo chování odhaleno. Za své činy byl odsouzen na doživotí a jeho příběh, byť s naším mírným varováním směrem ke slabším povahám, můžete nyní zhlédnout v seriálu pojmenovaném po Duntschově přezdívce. V hlavní roli září Joshua Jackson, kterého budou znát všichni, kteří vyrůstali na hokejové sérii Šampióni (The Mighty Ducks), případně středoškolském dramatu Dawsonův svět.

8) Dobrý doktor (2017)

Aby toho zla nebylo příliš, další seriál je dokonalým protikladem předchozího Dr. Death. V Dobrém doktorovi můžete sledovat osud mladého lékaře, který trpí autismem, což mu ale nebrání ve výkonu své práce. Shaun Murphy je ve skutečnosti znamenitým chirurgem, kterého fantasticky ztvárňuje Freddie Highmore a dělá pro své pacienty první poslední. Nedílnou součástí celého zážitku jsou pak flashbacky do Murphyho minulosti, skrze které může divák blíže poznat, z jakého prostředí do velkého San Jose vlastně přišel a jak svízelný autismus spojený se syndromem učence vlastně může být. Zajímavostí je, že seriál vznikl coby adaptace jihokorejského seriálu s podobnou premisou Kus tak-tcheo.

7) Chirurgové (2005)

Co by to bylo za žebříček nejlepších seriálů z lékařského prostředí, kdybychom nezmínili Chirurgy. Dnes již téměř legendární dílo s neuvěřitelnými dvaceti řadami získalo spoustu ocenění včetně Zlatého glóbu nebo Emmy. Děj sleduje mladou lékařku Meredith Grey, která coby čerstvá absolventka Harvardovy univerzity nastupuje do nemocnice v Seattlu. První řady Chirurgů se poměrně aktivně věnují onomu lékařskému řemeslu, musíme ale upozornit, že v nadcházejících řadách se důležitějšími stávají vztahy mezi lékaři a jejich osobní příběhy. Nic to ale nemění na přitažlivosti celého seriálu a pěkných vzpomínkách, které za uplynulých 16 let vyvolal.

6) Knick: Doktoři bez hranic (2014)

Pokud vás zajímá, jak se lékařské řemeslo změnilo za uplynulých sto let, doporučujeme také vizuálně skvěle podané Doktory bez hranic. Oscarový režisér Steven Soderbergh se soustředil na osud legendární nemocnice Knickerbocker, kde se na začátku dvacátého století děly pohledem tehdejších lidí doslova lékařské zázraky. Ústřední postavou je lékař John Thackery, který by mohl být sto let starou předlohou legendárního Dr. House. Je vynikajícím chirurgem a motivuje svůj tým k zákrokům, na které by si medicína roku 1900 obecně netroufla, zároveň je ale závislý na kokainu, což chod zmiňované nemocnice výrazně ovlivní. Seriál nicméně nemá hluchá místa a v kombinaci s neokoukaným prostředím je povinností pro všechny, kdo mají toto téma rádi.

5) Scrubs: Doktůrci (2001)

Jak už prokázal náš žebříček, lékařské prostředí lze v rámci seriálů pojmout v podstatě jakkoliv. A pokud máte rádi humor, tedy spíš trochu dětinský humor vystavěný na poměrně bizarních příběhových obloucích, pak si Doktůrky zamilujete. Z prostředí skvělých a uznávaných lékařů, schopných dennodenně zachraňovat životy, se ve Scrubs přesouváme do prostředí praktikantů, kteří mají celou svou kariéru před sebou. Možná i proto vzniká dostatek místa pro košilaté vtípky, trochu romantiky a nejrůznější vtipné situace, spojené s vizemi a představivostí hlavního hrdiny Johna Doriana.

4) Nemocnice na kraji města (1977)

Na československých seriálech z nemocničního či lékařského prostředí bylo něco pozoruhodného. Dokázala to Sanitka, ale ještě mnohem lépe Nemonice na kraji města. Seriály se nezdráhaly ukazovat lékařské řemeslo takové, jaké je, mnohdy s reálnými záběry na probíhající operace a s notnou dávkou patosu a smutku poplatného době, v níž tato díla vznikala. Nemocnice na kraji města je nicméně plejádou skvělých hereckých výkonů a nečekaných dramat, která odehrávají velikáni z řad českých herců jako Ladislav Chudík coby nezapomenutelný primář Sova, Josef Abrahám, Miloš Kopecký nebo Josef Vinklář.

3) Dr. House (2004)

Jednou už název seriálu Dr. House v tomto žebříčku zazněl, své právoplatné místo ale nachází až zde, na celkovém třetím místě. Asi nám dáte za pravdu, že magnum opus herce Hugha Laurieho je tak trochu jiným seriálem z lékařského prostředí, a ačkoliv ve vedlejších rolích předhazuje mladé nadějné doktory, Greg House jim dává jasně najevo, že zkušenosti jsou víc než hezká tvářička a učebnicové postupy. Za dobu svého vysílání ale seriál dokázal představit i lidštější tvář jinak nepříliš přístupného lékaře, což ale vzápětí vyvažuje další porcí sarkasmu, urážek druhých a hlavně – zachraňováním pacientů před nástrahami čím dál tím exotičtějších chorob. Ano, humor Dr. House možná nesedne každému, ale jedno víme jistě – jemu by to bylo úplně fuk.

2) M*A*S*H (1972)

Stříbrnou příčku zaujal nejstarší seriál v našem výběru, který se s jednotkou nezapomenutelných lékařů, sester či jednoho schopného úředníčka vrací do období korejské války. Američtí chirurgové se zde snaží vyhrát válku o lidské životy a v mnoha dílech nejde jen o ty americké. M*A*S*H platí za protiválečný sitcom, své fanoušky si ale získal už jen díky charakterům postav, které umí přestat vtipkovat přesně v ten okamžik, kdy už jde skutečně do tuhého. Úspěch se nicméně nerodil úplně snadno. Po premiéře filmu od režiséra Roberta Altmana, který je adaptací vzpomínkové, leč fikční knihy skutečného lékaře sloužícího u mobilní armádní chirurgické nemocnice v Koreji Richarda Hornbergera, byla první řada seriálu příslovečným výbuchem. Časopis Time jej označil za největší seriálové zklamání roku 1972 a dlouho se nevědělo, jestli na 22 odvysílaných dílů ještě vůbec navážou další. Pak se ale ozvala stanice CBS a zbytek je historie.

1) Pohotovost (1994)

Pokud jste našli určité schéma v seriálech z nemocnic a s lékaři v hlavní roli, pak se může na první pohled zdát, že tohle všechno – jen možná lépe – dělá také slavná Pohotovost. Ve skutečnosti jde ale o dílo, které se podobně jako československé seriály z tohoto prostředí nebojí autentičnosti a snaží se vykreslit život v nemocnici bez zbytečného patosu a přehnaných emocí, které se mnohdy týkají spíše osobního života jednotlivých lékařů nežli jejich práce. V Pohotovosti je všechno. Od běžných, téměř až banálních případů přes vyhrocené chvíle zachycující boj o život pacientů až po George Clooneyho. Jistě, trochu přeháníme, ale minimálně do poloviny všech 15 odvysílaných sezon neztrácí seriál dech, má fantastickou kameru a hlavně celému dílu nechybí logika a patřičná dávka inteligence, která se bohužel až příliš často z podobných seriálů rychle vytrácí. A postava Johna Cartera, se kterou si projdeme celou kariérou od nezkušeného novice po ostříleného lékaře, je dodnes nezapomenutelná.

Nový seriál 1. MISE začíná na Primě v neděli 29. srpna.

reklama

reklama