100 nejlepších knih všech dob: Experti dali dohromady seznam plný skvělých literárních tipů

Knihy se četly a číst se budou. Které jsou však nejdůležitější? Jaká díla byste neměli minout? Nelze přečíst vše, a tak se tipy hodí – zvlášť od literárních odborníků.

Kulturní rubrika BBC oslovila více než stovku spisovatelů, novinářů, kritiků, akademiků a dalších pomazaných hlav s jasným úkolem – vybrat pět nejlepších literárních děl všech dob. Vzhledem k rozsáhlosti takového vzorku, který navíc obsahoval odborníky z 35 zemí, lze výsledky této ankety považovat za skutečně erudované. Jaká díla byste tedy neměli minout?

Zaprášená klasika

Jako nejzásadnější dílo vybrala odborná obec skutečnou legendu – Homérovu Odysseu. Přestože se jedná o spis z 8. století př. n. l. a kdo ví, zdali je skutečným autorem tajemný Homér, jen málokterý text ovlivnil naši kulturu více. Příběh o muži, jenž během návratu z války musí čelit vnitřním a především vnějším démonům, je nadčasový a na rozdíl od poněkud rozvláčné Iliady čtivý i dnes.

Chaloupka proti rasismu

Na druhém místě se pro nás trochu překvapivě ocitla Chaloupka strýčka Toma od americké spisovatelky Harriet Beecher Stowe. Angažované dílo z poloviny 19. století sledovalo několik černošských hrdinů a snažilo se je ukázat v pozitivním světle; popularita knihy v důsledku výrazně přispěla ke zrušení otroctví a v dějinách boje proti rasismu hraje nezaměnitelnou úlohu. Její důležitost by proto neměla být podceňována.

Je to stále živé!

Bronzovou příčku obsadila romantická spisovatelka (a mimo jiné i manželka básníka Percy Bysshe Shelleyho) Mary Shelley, jejíž román Frankenstein známe i ze spousty filmových verzí. Málokterému hororovému dílu, jež zároveň pojednává o negativních stránkách lidské přirozenosti, se dostalo takové pozornosti.

Velký bratr boduje

Ani bramborová pozice není překvapením – román 1984 od George Orwella už od svého vydání v roce 1949 nepřestává fascinovat propracovaností dystopické budoucnosti. Techniky Velkého bratra můžeme koneckonců pozorovat i ve svobodných demokraciích našeho typu – práce s informacemi je zde popsaná tak trefně, až Orwellovo vizionářství nahání hrůzu.

Pohled do Afriky

Páté místo je dalším překvapením. Dílo Svět se rozpadá od nigerijského literáta Chinua Achebeho se stalo nejčtenější knihou současné africké tvorby. Pohled do exotické kultury stojí na tom, kterak bílí misionáři a kolonizátoři necitlivě zasáhli do dění černého kontinentu. Aneb další úkrok z naší konformní zóny.

A ostatní?

V první stovce děl měli hned tři zástupce William Shakespeare, Franz Kafka a Virginia Woolf. Nechybí klasiky jako Don Quijote, Sto roků samoty, Epos o Gilgamešovi a další díla, o nichž jsme se učili ve škole. Přesto se do první stovky dostaly i překvapivé kusy, takže si s chutí projděte celý žebříček přímo na webu BBC.

Přestože se jedná o volbu založenou na myšlení západní Evropy (a tudíž příliš nepřihlížející k našim regionálním specifikům), výsledný výběr určitě stojí za pozornost!

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom